Formaţia FCSB a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii I. Vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de Florinel Coman (66) şi Dennis Man (79). Roş-albaştrii şi-au luat astfel o revanşă după înfrângerea categorică din tur, cu 0-4. Dornici să-și ia revanșa după acel 0-4 de la Mediaș din turul campionatului, elevii lui Bogdan Vintilă au încercat fără succes în primele 45 de minute să puncteze în buturile apărate de Pleșca, formația medieșeană apărându-se exact și părând a fi mai lucidă la construcție. În minutul 23 oaspeții au două mari ocazii la aceeași fază, prima la lovitura de cap a lui Ely Fernandes respinsă de Bălgrădean cu o paradă de generic, apoi balonul ajunge la Buș al cărui șut este deviat de Planic în bara din stânga portarului. Roș-albaștrii sunt mai consistenți pe finalul reprizei cu Man în prim-plan, prima dată în minutul 36 cu un șut din afara careului respins în corner de Pleșca, apoi în primul minut de prelungiri când semnează o ratare monumentală, reluare din 5 metri peste transversală din centrarea lui Ovidiu Popescu. Vintilă îl schimbă la pauză pe Gnohere, invizibil în primele 45 de minute, și-l trimite în teren pe Moruțan, cel care se dovedește a fi decisiv pentru soarta partidei. Dar nu înainte ca Bălgrădean să țină tabela imaculată în minutul 49 cu o intervenție capitală la reluarea din careul mic a lui Chamed. În minutul 66 Moruțan îl deschide cu o pasă lungă pe Florin Tănase în partea stângă a careului medieșenilor, iar decarul a ales varianta pasei din prima în centru pentru Florinel Coman, care a reluat simplu din 6 metri și a deschis scorul. Treisprezece minute de la primul assist Moruțan și-l trece în cont pe cel de-al doilea după ce l-a angajat în adâncime pe Man, cursa acestuia din flancul drept din zona centrului terenului până în careul advers încheindu-se cu un șut imparabil la colțul lung. Golul marcat nu l-a descătușat pe Man, care a mai ratat două ocazii importante în minutele 81, când Fofana i-a suflat balonul în momentul șutului, și 89, când a primit liber în centrul careului o pasă de la Tănase, dar a șutat exact pe direcția lui Pleșca. S-a încheiat 2-0, o victorie obținută în partea a doua a jocului ce îi duce pe FCSB pe locul 4 cu 33 de puncte, în timp ce Gaz Metan rămâne pe 6 cu 30 de puncte.

FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-0 (0-0)
Au marcat: Fl. Coman (min. 66), Man (min. 79)
FCSB: Bălgrădean – Creţu, Planic, Soiledis, Panţîru – Ov. Popescu, Nedelcu (Filip ’87), Tănase – Man, Gnohere (Moruţan ’46), Coman
Antrenor: Bogdan Vintilă
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă (Costea ’83), Larie, Constantin, Velisar – Droppa (Roşu ’70), Fofana – Ciocan (Romeo ’25), Fernandes, Chamed – Buş
Antrenor: Edward Iordănescu
Cartonaşe galbene: Popescu ’27, Moruţan ‘83 / Droppa ’27, Velisar ’29, Romeo ’57, Constantin ’74, Fofana ‘77
Arbitri: Iulian Călin – Gabriel Sabin Stroe, Mihai Marius Marica – Iulian Dima
Observatori: Zoltan Szekely, Mircea Călin.