Consiliul Judeţean Sibiu i-a premiat, vineri, pe cei mai buni sportivi şi antrenori din judeţ în 2018. În cadrul evenimentului s-au oferit 47 de premii și mențiuni, la categoriile: sportivi și antrenori olimpici și neolimpici, ambasadori ai sportului, tinere speranțe ale sportului și premii pentru întreaga activitate. Premiile oferite în cadrul Galei Sportului, pe categorii, sunt:

Categoria sportivi olimpici:
Premiul I – Alexandra Maria Pașca, CSȘ Șoimii, Judo
Premiul II – Andrei Gabriel Anghel, CSȘ Șoimii, Judo
Premiul III – Ionel Bucur, CSM Sibiu, Călărie
MENȚIUNE – Victor Cornea, Tenis Club Pamira, Tenis
MENȚIUNE – Herman Peter, CSȘ Mediaș, Atletism
MENȚIUNE – Teușan Tabita, CSȘ Șoimii, Atletism
MENȚIUNE – Dragoman Andreea, CSM Mediaș, Tenis de masă
MENȚIUNE – Lucian Logigan, CS Pro Cicling, Ciclism
MENȚIUNE – Cucerzan Diana, CSȘ Sibiu, Sărituri în apă
MENȚIUNE – Ioan Daniel Bucur, CSM Sibiu, Călărie

Categoria antrenori olimpici:
Premiul I – Ionaș Ovidiu, CSȘ Șoimii, Judo
Premiul II – Ionel Bucur, CSM Sibiu, Călărie
Premiul III – Ioan Badiu, CSȘ Sibiu, Sărituri în apă
MENȚIUNE – Purece Vălean, CSM Sibiu, Judo
MENȚIUNE – Băcilă Marius, CSM Sibiu, Judo
MENȚIUNE – Marius Vecerdea, Tenis Club Pamira, Tenis
MENȚIUNE – Herman Vasile, CSȘ Mediaș, Atletism
MENȚIUNE – Ligia Cuciorovschi, CS Șoimii Sibiu, Atletism
MENȚIUNE – Dan Daniel, CSM Mediaș, Tenis de masă
MENȚIUNE – Tudor Oprea, Pro Cicling, Ciclism

Categoria sportivi neolimpici:
Premiul 1 – Păturan Cătălin Bogdan, CS Ipon Mediaș, Karate
Premiul II – Pavel Oana, CS Puma, Taekwon-Do
Premiul III – Herman Peter Daniel, CSȘ Mediaș, Atletism
MENȚIUNE – Mitru Alexandru, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENȚIUNE – Pavel Andreea, CS Puma, Taekwon-Do
MENȚIUNE – Logigan Lucian, CS Pro Cicling, Ciclism
MENȚIUNE – Bălan Ștefan, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENȚIUNE – Cazacu Călin, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENȚIUNE – Văcariu Vlad, CS Puma, Taekwon-Do
MENȚIUNE – Dancu Ioan Marius, CS Puma, Taekwon-Do

Categoria antrenori sport neolimpic:
Premiul I – Alin Lazurca, CS Puma, Taekwon-Do
Premiul II – Hanga Dora, CS Ipon Mediaș, Karate
Premiul III – Gheorghe Țivrea, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENTIUNE – Cristina Andrei – CSȘ Sibiu, Patinaj viteză
MENȚIUNE – Tudor Oprea, Pro Cicling, Ciclism
MENȚIUNE – Herman Vasile, CSȘ Mediaș, Atletism

Categoria Ambasadori ai sportului:
Judoka sibian Daniel Natea
Echipa de baschet în scaun rulant din cadrul Asociației Diakoniewerk
Fundația Comunitară Sibiu reprezentată de dl. Ciprian Ciocan (pentru organizarea Maratonului Internațional Sibiu)
Echipa Arena Platoș reprezentată de dl. Andi Fazekaș (pentru baza sportivă din Păltiniș)

Categoria Premiul pentru întreaga activitate:
Dl-ul Manu Petre
Atleta Cârlan Daniela
Alpinistul Teodor Tulpan
Gimnasta Steliana Nistor
Dna prof. Mihaela Stănuleț

Categoria Tinere Speranțe:
Micii judokani de la Clubul Miado’s Sibiu, reprezentați de președintele Adrian Mihai și antrenoarea Ionaș Andreea
Echipa de mini rugby, CSM-CSR Sibiu, reprezentată de Horea Stoica și Borcan Răzvan

Felicitări tuturor pentru rezultatele deosebite obținute până acum și mult succes în continuare!