Respectând tradiţia, baza sportivă a Comunei Tîrnava, va fi gazdă în perioada 11.06 – 20.06.2018, a celei de-a cincea ediții a Cupei Tîrnava la minifotbal între firme și instituții. 12 echipe s-au înscris la această competiție: SVSU Tîrnava, SVSU Axente Sever, SVSU Copșa Mică, Pompierii Mediaș, Deocon Mediaș, UM Mediaș, Jandarmeria Mediaș, Secția 5 Poliție Axente Sever, Reya Mediaș, Romanelec Mediaș, Primăria Mediaș și SVSU Valea Viilor. Evenimentul va avea loc pe terenul sintetic, iar echipele au fost împărţite pe 2 grupe. Primele două echipe clasate din fiecare grupă, vor juca finala mică precum finala mare. Toate echipele înscrise în competiție vor primi o diplomă de participare, iar primele trei clasate cupe. În urma tragerii la sorți, grupele au fost alcătuite astfel:
Grupa 1: SVSU Axente Sever, SVSU Copșa Mică, Pompierii Mediaș, Deocon Mediaș, UM Mediaș, Jandarmeria Mediaș
Grupa 2: SVSU Tîrnava, Secția 5 Poliție Axente Sever, Reya Mediaș, Romanelec Mediaș, Primăria Mediaș, SVSU Valea Viilor

Programul meciurilor este urmatorul:

Luni 11.06 2018, Grupa 1

Ora 18:00: SVSU Axente Sever – SVSU Copșa Mică
Ora 19:00: Pompierii Mediaș – Deocon Mediaș
Ora 20:00: UM Mediaș – Jandarmeria Mediaș
Ora 21:00: SVSU Axente Sever – Deocon Mediaș

Marți 12.06.2018 Grupa 2

Ora 18:00: SVSU Tîrnava – Secția 5 Poliție Axente Sever
Ora 19:00: Reya Mediaș – Primăria Mediaș
Ora 20:00: Romanelec Mediaș – SVSU Valea Viilor
Ora 21:00: SVSU Tîrnava – Primăria Mediaș

Miercuri 13.06.2018 Grupa 2

Ora 18:00: Pompierii Mediaș – UM Mediaș
Ora 19:00: Jandarmeria Mediaș – Deocon Mediaș
Ora 20:00: SVSU Axente Sever – UM Mediaș
Ora 21:00: Pompierii Mediaș – SVSU Copșa Mică

Joi 14.06.2018 Grupa 2

Ora 18:00: Romanelec Mediaș – Reya Mediaș
Ora 19:00: SVSU Valea Viilor – Primăria Mediaș
Ora 20:00: SVSU Tîrnava – Romanelec Mediaș
Ora 21:00: Reya Mediaș – Secția 5 Poliție Axente Sever

Vineri 15.06.2018 Grupa 1

Ora 18:00: SVSU Axente Sever – Jandarmeria Mediaș
Ora 19:00: Deocon Mediaș – SVSU Copșa Mică
Ora 20:00: Pompierii Mediaș – Jandarmeria Mediaș
Ora 21:00: UM Mediaș – Deocon Mediaș

Luni 18.06 2018 Grupa 2

Ora 18:00:  SVSU Tîrnava – SVSU Valea Viilor
Ora 19:00:  Primăria Mediaș – Secția 5 Poliție Axente Sever
Ora 20:00:  Reya Mediaș – SVSU Valea Viilor
Ora 21:00: Romanelec Mediaș – Primăria Mediaș

Marți 19.06.2018 Grupa 1

Ora 18:00:  UM Mediaș – SVSU Copșa Mică
Ora 19:00:  Pompierii Mediaș – SVSU Axente Sever
Ora 20:00:  Jandarmeria Mediaș – SVSU Copșa Mică

Miercuri 20.06.2018 Grupa 2

Ora 18:00:  Romanelec Mediaș – Secția 5 Poliție Axente Sever
Ora 19:00:  Reya Mediaș – SVSU Tîrnava
Ora 20:00:  SVSU Valea Viilor – Secția 5 Poliție Axente Sever