Sâmbătă, 23 martie, a avut loc partida dintre Minaur Baia Mare și Gaz Metan Mediaș II, contând pentru etapa a XIX-a a Ligii a 3-a la fotbal, Seria a 5-a. Băimărenii au început cu un gol rapid, în minutul 3. Moldovan a făcut o incursiune pe flancul drept, a centrat în fața porții, iar Ciprian Brata a marcat de la 6 metri. La un minut după gol medieșenii au trecut pe lângă egalare, șutul lui Doda trecând peste poartă. Ultima fază notabilă a reprizei are loc în minutul 12, când un șut centrare al lui Giurgiu prinde cadrul porții, dar e reținut de portarul oaspeților. Restul reprizei e caracterizat de un joc steril, cu o ușoară dominare a gazdelor. Repriza secundă aduce în minutul 53 eliminarea lui Lorant Kis, care face un fault la marginea careului băimărean din postură de ultim apărător și este eliminat. Intrarea lui Chiș-Toie e inspirată, pasa lobată a acestuia punându-l în situație de gol pe Bococi care face 2-0 în minutul 62, cu un șut de la 12 metri, singur cu portarul. Ratează și găzarii o ocazie mare, Daniel Pop șutând peste din 6 metri, iar meciul se încheie cu o victorie meritată, dar neconcludentă a Minerului. Etapa viitoare Gaz Metan Mediaș II joacă acasă cu FC Unirea Dej.

Minaur Baia Mare – Gaz Metan Mediaş II 2-0
Au marcat: Ciprian Brata (4), Sandu Bococi (64)
Data: Martie 23, 2019
Ora: 15:00
Stadion: Viorel Mateianu (ex Dealul Florilor) din Baia Mare
Arbitru: Bodocan Narcis – Cluj-Napoca
Asistent: Păduraru Sebastian – Gura Humorului
Asistent: Hazi Vlăduţ – Volovăţ