În cea de-a 14-a etapă a seriei 5 din Liga III, Gaz Metan Mediaș II, echipă cu jucători de 16-17 ani (doar patru sunt trecuți de 18 ani), a pierdut în deplasare, vineri, pe stadionul din Reghin cu echipa locală Avântul cu scorul de 3-2. Reghinenii au înscris toate golurile în prelungirile celor două reprize. Mediaș a deschis scorul în minutul 18, prin Mateș, iar Avântul a restabilit egalitatea în ultimul minut al prelungirilor primei reprize, la ultima fază de joc. Repriza secundă a adus din nou Gaz Metan 2 în avantaj (a înscris Costea, în minutul 68), iar meciul se îndrepta spre o înfrângere neașteptată a echipei locale. Arbitrul central a acordat 4 minute de prelungiri, iar reghinenii au înscris de două ori, în minutele 92 și 93, prin Truță și Feketics, consemnând o revenire în care nu mai credea aproape nimeni. Următorul meci se va disputa pe teren propriu vineri, 30 noiembrie 2018, începând cu ora 14:00, contra echipei Sănătatea Cluj-Napoca.

Avântul Reghin – Gaz Metan Mediaş II 3-2 (1-1)
Au marcat: Iulian Sâplăcan (45+2), Florin Truţă (90+2), Norbert Feketics (90+3) / Mihai Mateş (18), Paul Costea (68)

Minaur Baia Mare – Unirea Dej     3-1

În clasament, pe primele trei locuri sunt, în ordine, ACS Fotbal Comuna Recea (34 de puncte), AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (30 de puncte) și Minaur Baia Mare (29 de puncte). Echipele murșeene ocupă locurile 8 (Avântul Reghin, cu 23 de puncte), 10 (MSE Târgu Mureş cu 15 puncte) și 15 (CS Iernut cu 6 puncte). Gaz Metan Medias II se află pe ultimul loc cu 4 puncte și cu un golaveraj de 13-36.