Echipa de fotbal Gaz Metan Mediaș 2 a pierdut cu scorul de 2-0, meciul susținut acasă, împotriva formației FC Unirea Dej. Partida cu Dejul, care a fost programată vineri după-amiază, cu începere de la ora 15:00, la Mediaș, a contat pentru a XX-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Blaj a trimis primul șut pe spațiul porții și la scurt timp medieșenii au replicat prin Hăjmășan. În minutul 14, Hîmpea a scăpat singur pe partea dreaptă, dar nu a avut cui pasa în fața porții. Imediat după, portarul Cristea a respins cu capul din marginea careului mare, însă Pop – cu poarta goală – a ratat lobul. Finalul primei părți le-a aparținut gazdelor. Hăjmășan, Sîncelean și Doda l-au pus la încercare pe Farcaș, fără succes. Dejenii au dat lovitura în minutul 45. Pintea a executat o lovitură liberă – poziție centrală – în dreapta portarului Gazului și a deschis scorul. Medieșenii au început în forță actul secund. Ilieș a scăpat singur cu Farcaș, dar goalkeeper-ul Unirii a avut o intervenție fabuloasă și și-a salvat echipa. Două minute mai târziu, Hăjmășan a bătut bine o lovitură liberă, dar același Farcaș s-a remarcat și a respins. Elevii antrenați de Gică Barbu au fost la un pas de 2-0 în minutul 51. Hîmpea a trimis excelent plasat, numai că nou-intratul Gîrnod a respins balonul. Tabela s-a modificat, totuși, în minutul 58: terenul prost le-a jucat feste gazdelor, portarul Gazului a calculat greșit traiectoria mingii expediate de Pop și a intrat în plasă. Hetea putea majora apoi diferența, dar nu a ajuns la timp la întâlnirea cu mingea. În minutul 78, Mîndrean a driblat doi apărători în zona careului mic și a trimis peste transversală. Până la final, doar Blaj a mai executat o lovitură liberă direct pe poartă. La finalul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 2-0 pentru FC Unirea Dej, deși medieșenii au avut mai multe șuturi.

Gaz Metan Mediaș 2-FC Unirea Dej 0-2 (0-1)

Data: Martie 29, 2019
Ora: 15:00
Competiția: Liga 3