În etapa a cincea din Grupa galbenă a Ligii Naționale de baschet masculin, CSM Mediaș a dispus pe teren propriu de BC Athletic Constanța cu 79-73 (46-42), diferența fiind făcută în sfertul al doilea. Scorul pe sferturi în meciul CSM – BC Athletic: 20-24, 26-18, 16-15, 17-16. A fost un meci echilibrat cu șase egalități și cinci schimbări la conducere, gazdele controlând situația la final. Titus Nicoară a reușit 23 puncte, 14 recuperări, Andrija Simovic a adăugat 22 puncte, iar Kareem Storey a terminat cu 13 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, Brandon Lockhart a reușit 16 puncte, 4 pase decisive, iar Ștefan Mainea a terminat cu 15 puncte pentru constănțeni. Etapa viitoare, CSM Mediaș va juca tot acasă, la Mediaș, vineri, 8 martie, cu CSO Voluntari. Mai multe fotografii găsiți AICI.

Clasamentul Grupei Galbene:

1. Dinamo Știința București 5 5 0 0 430-352 10 pct.
2. CSO Voluntari 5 4 1 0 439-392 9 pct.
3. CSA Steaua București 5 3 2 0 414-346 8 pct.
4. CSM Phoenix Galați 5 2 3 0 380-419 7 pct.
5. CS Municipal Mediaș 5 1 4 0 375-440 6 pct.
6. ABC Athletic Constanța 5 0 5 0 355-444 5 pct.

Programul etapei a 6-a:

Joi (07.03): CSA Steaua București – CSM Phoenix CSU Galați – ora 17.00
Vineri (08.03): CSM Mediaș – CSO Voluntari – ora 18.00
Sâmbătă (09.03): Dinamo Știința București – ABC Athletic Constanța – oră neprecizată.

Primele două clasate la încheierea etapei a 10-a se califică în playoff-ul Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2018/19.