Gaz Metan a ajuns la al doilea eşec la rând – după înfrângerea la scor de la Viitorul, medieşenii au cedat acasă în faţa Universităţii Craiova, scor 2-3. La Mediaş a venit prima victorie pentru Craiova cu Piţurcă pe bancă. Oltenii au început în forţă meciul, iar în minutul 6 juniorul Niţu a marcat primul său gol în Liga 1. Până la pauză cele două echipe s-au încălzit pentru un final de repriză încendiar. În minutul 41 medieşenii au egalat prin Cardoso, însă Craiova a revenit imediat la conducere. Două minute mai târziu, Vătăjelu a uimit asistenţa cu o super execuţie şi şi-a trimis echipa în avantaj la cabine. După pauză, Cicâldău a sărbătorit prima sa banderolă la Craiova cu un gol. Cu 3 minute înainte de final Mediaşul a închis tabela după golul marcat de Neluţ Roşu. La finalul meciului Iordănescu s-a ales cu un cartonaș galben. În urma acestui rezultat, Gaz Metan se poziţionează pe locul 4, cu 18 puncte. Mai multe fotografii găsiți AICI.

Gaz Metan Mediaş – Universitatea Craiova 2-3 (1-2)
Au marcat: Dumitru Cardoso (41), Neluţ Roşu (89), respectiv Luis Emanuel Niţu (6), Bogdan Vătăjelu (42), Alexandru Cicâldău (57)
Stadion Gaz Metan – Mediaş
Cartonaşe galbene: Ely ’27, Chamed ’35, Fofana ’53, Droppa ’79, Sanoh ’86,  / Mihăilă ’38, Kelic ’40, Vătăjelu ’45+1, Bălaşa ’47, Mateiu ’90+3
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana (Diakota 74), Chamed (Sanoh 59), Droppa (Roşu 88) – Ely Fernandes, N. Dumitru, Olaru
Rezerve neutilizate: Batista – Trif, R. Popa, Drăghici
Antrenor: Edi Iordănescu
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Kelic (Acka 74), Vătăjelu – Cosic, Ivanov (Mateiu 69), Cicâldău – Niţu (M. Roman 43), Ivan, Mihăilă
Rezerve neutilizate: L. Popescu – Măţel, Baiaram, Koljic
Antrenor: Victor Piţurcă
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) – LPF