12241745_1189979291031112_8874466613876842004_n

Gaz Metan Mediaş s-a impus clar în derby-ul de astăzi, cu UTA Bătrâna Doamnă, meci contând etapa a 14-a, prima a returului din „B2”. Arădenii au făcut o primă repriză mediocră spre slabă, arătând prea puţin pe faza ofensivă. Gazul a fost cea care a avut iniţiativa, iar Stancu, Figliomeni şi Dosantos au ratat ocazii bune la poarta lui Miron.

De partea cealaltă, „roş-albii” au fost periculoşi doar la incursiunea lui Botiş, care a reluat puţin alături după cornerul executat de Copil. Cu două minute înainte de pauză, Burla a ratat o intercepţie, Munteanu a scăpat pe dreapta şi a centrat pentru Olaru, care singur în careu, a făcut 1-0. Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru UTA, care a primit o nouă lovitură în minutul 47, atunci când Figliomeni a luat o acţiune pe cont propriu şi a marcat cu un şut plasat, din careu. Tot medieşenii au fost mai periculoşi în continuare, iar cursa lui Munteanu a fost cu greu stopată de Polgar. Nou intratul Hlistei a intrat bine în meci şi a scos în minutul 73 un penalty, transformat cu precizie de Copil. Speranţele arădenilor au fost năruite în minutul 86, atunci când Abrudan a marcat cu capul din patru metri, încheind astfel socotelile în derby, scor final 3-1. Apatică şi lipsită de curaj, UTA a arătat prea puţine pentru un lider, predând primul loc chiar adversarei de astăzi, care cu Leo Grozavu la cârma începe să arate din nou ca principala candidată la promovare. Golurile învingătorilor au fost marcate de Olaru ’44, Figliomeni ’47 şi Abrudan ’86, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Copil, în minutul 74, din penalty.
Echipele de start:
Gaz Metan: Greab – R. Romeo, Abrudan (cpt.), Elton Dos Santos, Buzean – I. Cristea, Băjenaru (C. Gheorghe ’54, Vitinho ’78), M. Stancu – D. Olaru, Al. Munteanu, Figliomeni
Rezerve: Botoser – Trif, Vişa, Bic, C. Gheorghe, Florean, Vitinho
Antrenor: Leo Grozavu
UTA BD: Bg. Miron – Polgar, Al. Manea, Botiş (cpt.), Burlă – Strătilă (Cip. Rus ’57), Chindris, Gligor (Hlistei ’57), D. Copil – Ad. Petre (Man ’77), Curtuius
Rezerve: S. Mara – M. Vlad, C. Costin, Jorza, Man, Hlistei, Cip. Rus
Antrenor: Roland Nagy
Comisia Centrală de Arbitri l-a delegat pe ploieşteanul Adrian Ilyeş să conducă meciul la centru, el fiind ajutat de asistenţii Romică Bardes (Piteşti) şi Ionel Dumitru (Gherghiţa-Prahova). Observatori FRF: Constantin Constantinescu (Slatina) şi Dan Monea (Aiud). Mai multe fotografii găsiţi AICI.