12243553_1193155820713459_5351976390960458871_n

Unirea Tărlungeni a obținut o victorie imensă, scor 2-0 cu principala favorită la promovare din B2, Gaz Metan Mediaș. Gaz Metan Mediașa suferit a doua înfrângere tot în județul Brașov, una neașteptată, prin care a fost depășită în fruntea ierarhiei seriei vestice, la golaveraj, de CSM Râmnicu Vâlcea, câștigătoare la scor la Reșița.

Depășită luna trecută cu 2-0 la Brașov, în 10 octombrie, în cadrul etapei a 8-a, iar apoi pe teren propriu, 0-1 cu FCM Baia Mare pe 17 octombrie, Gaz Metan a fost surprinsă după pauza deplasării din runda a XV-a, cedând la Tărlungeni. Astfel, între primele două clasate și ocupanta locului 8 în B2 sunt acum doar 4 puncte diferență. După un început bun al oaspeților care au avut cîteva ocazii la poarta lui Muțiu, brașovenii au echilibrat jocul. În partea secundă, brașovenii au marcat golurile victoriei prin Petra (58), după o acțiune personală finalizată cu un șut la colțul lung- bară gol, iar cinci minute mai tîrziu, Șerban a înscris după o greșeală imensă a portarului Greab, care a scăpat mingea în față după un corner executat de Sorin Marin! În urma acestei victorii, Unirea urcă pe locul 12 ce asigură prezența în play-out, în timp ce Mediașul a cedat primul loc în B2.
Unirea Tărlungeni – Gaz Metan Mediaș 2-0
Au marcat: Petra ’58, I. Şerban ’63
Unirea: Muţiu – Vlăsceanu, I. Şerban, Forika, Bucur – M. Popescu – S. Marin (Vasiloi ’92) – Minciună, M. Burlacu, Petra – Chirciu (Petrean ’75, 88 Monea)
Antrenor: Dan Bona
Gaz Metan Mediaș: Greab – Stancu, Elton De Oliveria, Abrudan , Trif – Cristea, Bic (Vitinho ’75) – Al. Munteanu, Romeo (Llullaku ’46), Figliomeni – Buziuc (Băjenaru ’46)
Antrenor: Leo Grozavu
Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova); Asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa) şi Marius Florin Badea(Râmnicu Vâlcea).
Următorul meci: miercuri, 25 noiembrie ora 14.00 Şoimii Pâncota – Gaz Metan Mediaş.