Formaţia Gaz Metan Mediaş a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, vineri, pe teren propriu, în compania echipei Astra Giurgiu, în etapa a XXII-a a Ligii I, prima din acest an, și rămân departe de play-off, obiectivul declarat al noului tehnician. Ardelenii au ieșit la construcție, calmi și fără să își asume riscuri inutile. În minutul 1 de prelungire a primei reprize, trupa lui Iordănescu a dat lovitura: Chamed a deschis scorul cu o lovitură de cap, din alergare, după o centrare venită din flancul stâng. În partea a doua, Astra a apăsat pedala de accelerație și a egalat prin Butean în minutul 67, după ce acesta a ridiculizat doi fundași medieșeni. După golul giurgiuvenilor, Edi a ordonat atacuri în valuri, însă elevii săi nu au reușit să mai puncteze. La final, toată lumea supărată, remiza neajutând de fapt pe nimeni. Gaz Metan acumulează 29 de puncte și se menține pe locul 8. De partea cealaltă, Astra e pe locul 6, cu 32 de puncte, și va rămâne pe loc de play-off și la finalul acestei etape. Mai multe fotografii găsiți AICI

Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu 1-1
Au marcat Nasser Chamed ‘45+1 pentru gazde şi Ionuţ Butean ‘66 pentru oaspeţi.
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif – Ivanov, L. Aurelio – Olaru (Mendes ’88), Chamed (Mailat ’68), Ely Fernandes – Yazalde (Rondon ’65).
Antrenor: Edwand Iordănescu
Astra Giurgiu: Lazar – Erico (Biceanu ’40), Bejan, Cestor – Belu-Iordache, Butean, N. Roşu, V. Gheorghe (Balaure ’59), Radunovic – Zoua, Llullaku (Crişan ‘90+1).
Antrenor: Constantin Enache
Cartonaşe galbene: Ivanov ’69, M. Constantin ’83, Olaru ‘83 / Erico ’22, Lazar ’22, Cestor ’23, Bejan ’64, Radunovic ‘71
Arbitri: Sebastian Colţescu – Vasile Marinescu, Daniel Mitruţi – Lucian Rusandu
Observatori: Zoltan Szekely, Bogdan Buhuş