Echipa secundă, Gaz Metan Mediaș 2, a pierdut cu scorul de 5-0, meciul disputat în deplasare cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, meci din campionatul Ligii 3, etapa a 10-a. Prima situație serioasă a avut loc în minutul 3, când gazdele au trimis mingea peste poartă dintr-o lovitură de colț. În minutul 16 Raul Hăjmăsan șutează puternic după un contraatac rapid, dar portarul gazdelor apără și îl lansează pe Soufiane Jebari care îi pasează lui Magyari și acesta deschide scorul. În minutul 21, Hăjmăsan după care și Costea șutează la poarta adversarului, însă fără rezultate. În minutul 30, Magyari reușește al doilea gol al gazdelor. După 6 minute de joc tot Magyari reușește hat-trick-ul, iar prima repriză se încheie cu scorul de 3-0 pentru gazde. Repriza a doua a fost dominată categoric de gazde, care în minutul 54 au înscris prin Mitra, iar în minutul 87 tot el închide tabela de scor printr-un nou gol. După acest rezultat, Gaz Metan Mediaș 2 se clasează pe ultimul loc din Liga 3 Seria 5, cu 4 puncte și un golaveraj de 9-26. Următorul meci se va disputa pe teren propriu, vineri, 2 noiembrie 2018, începând cu ora 14:00, împotriva echipei AFC Hărman.

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Gaz Metan Mediaș 2   5-0 (3-0)
Au marcat: Szilárd Magyari (17, 30, 36), Szilárd Mitra (54, 87)
Data: 26 octombrie 2018, Ora: 15:00
Stadion: Municipal, Miercurea Ciuc