Sâmbătă seară, la Mediaş, în penultima etapă din Grupa valorică B a Ligii Naţionale de baschet masculin, formaţia ABC Athletic Constanța a obţinut victoria în confruntarea cu echipa locală CS Municipal, scor 81-77. ABC Athletic Constanța a făcut o primă repriză bună, la finalul căreia au avut un avantaj de 11 puncte, scor la pauză 43-32. CSM Mediaș au revenit de la vestiare mai motivați și au trecut la conducerea meciului pe final recuperând handicapul de 11 puncte de la pauză cu care Gladiatorii au condus, însă după un time out în ultimul minut Constanța s-a impus pe final prin punctele înscrise de Deondre Ray și Alin Andrieș. De la CSM Mediaș s-au remarcat, Titus Nicoară cu 18 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive, dar a fost eliminat pe final de meci după ce a încasat un fault tehnic în prima repriză și un fault antisportiv în sfertul patru. Milan Vulic a reușit 14 puncte și 3 pase decisive, iar Kareem Storey a încheiat cu 13 puncte și 5 recuperări iar Stefan Sajin cu 11 puncte și 7 recuperări. Următorul meci se va juca în deplasare în compania echipei CSO Voluntari. Mai multe fotografii găsiți AICI.

CS Municipal Mediaș – ABC Athletic Constanța 77-81
(19-24 13-19 30-21 15-17)
Data: 5 ianuarie 2019
Ora: 18:00
Sala: Sala Sporturilor Mediaş
Arbitrii: Barbu Dragoş, Dan Narcis, Ivan Alexandru
Observator: Stănciulescu Romi