Home » Archive for "FOTBAL"

Edi Iordănescu: „Gaz Metan Mediaş este echipa cea mai defavorizată în urma greşelilor de arbitraj”

Gaz Metan Mediaş este „echipa cea mai defavorizată în urma greşelilor de arbitraj”, a estimat antrenorul Edi Iordănescu într-o conferinţă de presă organizată înaintea meciului de duminică, de acasă, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, din Liga I de fotbal. Iordănescu a precizat că această afirmaţie se bazează pe o statistică realizată de presă. „Dacă sunt nevoit să iau poziţie pentru echipă şi pentru club, o voi face”, a spus el.
„Suntem din nou în faţa unui joc foarte important. Digerăm destul de greu episodul de la Iaşi. Cred că şi în meciul cu Astra puteam scoate mai mult. Îmi doresc foarte tare să ieşim din această perioadă neplăcută, sunt deja opt jocuri. O echipă care-şi propune play-off-ul nu are voie să lege opt jocuri fără victorie. Cu toate acestea, eu am încredere în grupul de jucători. Lucrăm foarte mult şi la latura mentală. Sunt sigur că pe termen mediu sau lung echipa va presta un fotbal de calitate şi nu va mai avea fluctuaţiile pe care le-a avut în trecut. Suntem caractere puternice, profesionişti, muncim. Avem nevoie de o victorie ca să depăşim această stare”, a declarat Iordănescu.
Despre Sepsi, el a spus că „are aspiraţii îndreptăţite la play-off”, dar şi „o organizare foarte bună”.
„E nevoie, de muncă, de concentrare, e nevoie să ne structurăm un pic diferit”, a subliniat Iordănescu. „Situaţia organizării clubului ne blochează din anumite puncte de vedere, dar sunt optimist că ne vom descurca”, a menţionat el.
„Simt că grupul nu este obişnuit să gestioneze foarte bine această presiune a rezultatelor”, a afirmat tehnicianul. Potrivit lui, „avem trei jocuri (din sezonul regulat – n. r.), nu mai putem face calcule, trebuie să luăm joc cu joc”.
„Pe termen mediu sau lung doresc să schimbăm statutul clubului, să devenim mai puternici, mai vizibili, mai mediatizaţi, mai valoroşi, mai competitivi şi mai eficienţi, iar în momentul de faţă clubul nu este obişnuit cu primele locuri”, a spus Iordănescu, adăugând că „lucrurile nu se schimbă de pe o zi pe alta”.
În conferinţa de presă, fundaşul Răzvan Trif a spus: „Va fi un meci foarte dificil, un meci de luptă. Sepsi va veni şi ea probabil să-şi joace ultima şansă. Ne-am pregătit toată săptămâna. Mister (Iordănescu) ne-a spus că trebuie să luăm meci cu meci”
Gaz Metan este pe locul 10, cu 29 de puncte, la patru puncte de poziţia a 6-a, pe care este chiar Sepsi. Meciul Gaz Metan Mediaş – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, din etapa a 24-a Ligii I, este programat duminică, de la ora 17:30.

Spectatorii au intrare liberă la meciul Gaz Metan Mediaș – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Gaz Metan Mediaș joacă duminică de la ora 17:30 cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, într-o partidă contând pentru etapa cu numărul 24 a Ligii întâi Betano. Cum meciul este unul extrem de important, oficialii din Mediaș au decis ca toți spectatorii care vor să meargă la meci să beneficieze de intrare liberă.

CSM Poli Iaşi – Gaz Metan Mediaş 1-0. Echipa antrenată de Edi Iordănescu e tot mai departe de playoff.

Poli Iaşi a trecut la limită de Gaz Metan Mediaş în primul meci disputat în Copou în acest an şi s-a apropiat la doar două puncte de ultimul loc care asigură prezenţa în play-off. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Zaharia, în minutul 29. Acesta a reluat în plasă o minge respinsă în faţă de Pleşca, după un şut bun din stânga al lui Andrei Sin. Mihalache a fost şi el aproape de gol la ultima fază a primei părţi, dar Pleşca a intervenit salvator sub bară după o torpilă trimisă de închizătorul de conjunctură al gazdelor. Repriza secundă a fost lipsită de faze de poartă, singura ocazie notabilă fiind consemnată în minutul 77, când Chamed l-a găsit la post pe Mino, cu un şut înşelător din careu. Învingătoare cu 1-0 în faţa Mediaşului, Poli a reintrat cu şanse reale în cursa pentru play-off, distanţa faţă de locul 6 fiind de doar două puncte. Pentru ieşeni urmează o deplasare de foc cu Viitorul, meci ce poate netezi drumul moldovenilor către o nouă prezenţă în grupa de elită a Ligii I. De cealaltă parte, Mediaşul lui Edi Iordănescu a uitat să mai câştige şi a coborât pe locul 10 în clasament.

CSM Poli Iaşi – Gaz Metan Mediaş 1-0 (1-0)
A marcat: Zaharia ’29;
Stadion: „Emil Alexandrescu”; Spectatori: circa 2.500;
CSM Poli (antrenor Flavius Stoican): Mino – Bosoi, Gardoş, Frăsinescu (căpitan), Sin – Mihalache – Zaharia, Semedo (’82 Mihăescu), Flores (’88 Bădic), Burlacu (’77 Panţîru) – Garros;
Gaz Metan (antrenor Edward Iordănescu): Pleşca – V. Creţu, Cristea, M. Constantin (căpitan), Romeo – Fofana (’59 Chamed), Aurelio – Olaru (’81 Mailat), Ivanov, Fernandez – Yazalde (’76 Rondon);
Arbitri: Radu Petrescu – Adrian Ghinguleac, Mircea Grigoriu;
Cartonaşe galbene: Sin ’65, Bosoi ’87, Zaharia ’89, Mino ’90+3, respectiv Fofana ’45, Cristea ’57, Creţu ’63, Fernandez ’88.

Avancronica meciului CSM Politehnica Iaşi – Gaz Metan Mediaş. Totul sau nimic!

CSM Poli Iași și Gaz Metan Mediaș se întâlnesc în etapa a 23-a a Ligii I pe 10 februarie, de la ora 18:30. În acest moment, Poli este pe locul 11 în clasament, cu 28 de puncte, iar Gaz Metan este pe locul 9, cu 29 de puncte. Gaz Metan Mediaș a suferit numai două înfrângeri în ultimele șapte meciuri jucate în deplasare, cu Universitatea Craiova și cu FCSB, două dintre candidatele la titlu. Medieșenii au remizat pe terenul liderului CFR Cluj (2-2), fiind egalați în minutul 88. Presa sportivă a scris că Edward Iordănescu a refuzat o ofertă de a pleca de la echipă. „E adevărat că există o propunere făcută acum două săptămâni, dar am început un proiect la Mediaş alături de nişte oameni de calitate, care susţin acest proiect”, a declarat antrenorul. Oaspeții de azi nu au nicio obsență importantă. Revine mijlocașul central Fofana, care a fost suspendat etapa precedentă. Medieşenii, vor mai juca în sezonul regular cu CSM Politehnica Iaşi (deplasare), Sepsi Sfântu Gheorghe (acasă), FC Botoșani (deplasare) şi Dunărea Călărași (acasă). Până acum, CSM Politehnica Iaşi şi Gaz Metan Mediaş s-au întâlnit de 11 de ori în Liga 1 Betano, bilanțul fiind de 6 victorii CSM Politehnica Iaşi, 2 de rezultate de egalitate și 3 succese Gaz Metan Mediaş.
Echipele probabile:
Gaz Metan Mediaș: Pleşca, Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif, Fofana, Luís Aurélio, Olaru, A. Ivanov, Ely Fernandes, Yazalde
Rezerve: Ricardo Batista, R. Romeo, André Micael, Pedro Mendes, Chamed, Mailat, Rondón
Antrenor: Edward Iordănescu
CSM Poli Iași: D. Rusu, Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin, Cioinac, Mihăescu, Platini, Flores, P. Petre Boris Garrós
Antrenor: Flavius Stoican
Accidentat: Kizito
Incert: Gardoş (are fractură de piramidă nazală)
Suspendaţi: Qaka, L. Rus
Rezerve: Rubén Miño, Gardoș, Panţâru, Al. Zaharia, Enoh, Burlacu, Sanoh
Vor mai lipsi: Willy Semedo (nu i-a ajuns încă „cartea verde”) şi João Teixeira (este în urmă cu pregătirea fizică)

Este oficial! Carlos Fortes a semnat cu U Craiova

Atacantul Carlos „Predator” Fortes a semnat cu Universitatea Craiova un contract valabil pe 3 ani şi jumătate, cu opţiune de prelungire pe încă un an, a anunţat clubul oltean. Născut pe data de 9 noiembrie 1994 la Lisabona, Fortes este un fotbalist de picior drept şi are o înălţime de 1,88 m. Carlos Fortes a izbutit până în acest moment să marcheze de cinci ori şi să ofere două pase decisive în tricoul celor de la Gaz Metan Mediaş, fiind unul dintre remarcaţii sezonului.  El va evolua la Craiova cu tricoul cu numărul 29. Gaz Metan l-a cedat pe Fortes la Craiova, care ar plăti pentru transfer 150.000 de euro, plus TVA, ardelenii urmând a primi şi 10 % dintr-un eventual viitor transfer.

Programul etapelor 24 și 25 din Liga 1 Betano! Vezi când joacă Gaz Metan Mediaș

Liga Profesionistă de Fotbal a anunțat pe site-ul oficial programul etapelor 24 și 25 din sezonul regulat al campionatului intern. Partidele vor fi transmise in direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT si TELEKOM SPORT.

Ora 20.00 Concordia Chiajna – FC Voluntari

Gaz Metan şi Astra au remizat, scor 1-1, la Mediaş, iar la final Edi Iorănescu a susţinut că rezultatul e nedrept. Tehnicianul a analizat jocul şi a identificat momentele bune, dar şi cele care l-au nemulţumit. Iordănescu jr. a susţinut, la final, că Gaz Metan ar fi meritat toate punctele:
“Obiectivul este să facem măcar 38 de puncte. Nu prea ne mai permitem paşi greşiţi. Avem meciuri doar împotriva contracandidatelor. Timpul e principalul meu inamic, ne trebuie minimum trei victorii. Azi, Mediașul a fost echipa mai bună și ar fi meritat să câștige. Perioada de pregătire a fost foarte scurtă. Eu am venit în această iarnă şi mi-am cunoscut jucătorii în cantonament. Au fost câteva fluctuaţii, dar noi am fost echipa mai pozitivă. Astra nu a avut nicio ocazie în prima repriză. Per total, prima repriză m-a mulţumit. După pauză am pierdut teren şi nu am mai pus presiune. Am avut câteva ocazii bun. Ne-am precipiat și am primit gol pe o nesincronizare, la prima situație a Astrei. Nu vreau să-mi critic jucătorii, sunt sigur că își vor lua revanșa”, a precizat Edi Iordănescu.
Costel Enache, tehnicianul fostei campioane a României nu a fost mulţumit de jocul echipei sale din prima repriză:
”Sunt supărat pentru prima repriză, a fost una slabă, anemică. Îmi cunosc foarte bine băieţii, am jucători de mare valoare, sunt băieţi de caracter. Supărarea a fost alinată după pauză, am văzut ce aştept de la ei, am văzut spiritul de grup. Nu am arătat uniţi în prima repriză. E un început mai greoi, dar aşa sunt toate începuturile, a fost un adversar puternic, cu omogenitate. Ai foarte puţin timp de a comunica ce trebuie să facem în repriza a doua, eu nu fac discursuri premeditate. Nu m-ar fi mulţumit rezultatul de egalitate, dar răspunsul poţi să-l dai după meci. Astăzi, da, e ok că ne-am menţinut distanţa faţă de ei”, a spus Enache la finalul partidei.

Formaţia Gaz Metan Mediaş a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, vineri, pe teren propriu, în compania echipei Astra Giurgiu, în etapa a XXII-a a Ligii I, prima din acest an, și rămân departe de play-off, obiectivul declarat al noului tehnician. Ardelenii au ieșit la construcție, calmi și fără să își asume riscuri inutile. În minutul 1 de prelungire a primei reprize, trupa lui Iordănescu a dat lovitura: Chamed a deschis scorul cu o lovitură de cap, din alergare, după o centrare venită din flancul stâng. În partea a doua, Astra a apăsat pedala de accelerație și a egalat prin Butean în minutul 67, după ce acesta a ridiculizat doi fundași medieșeni. După golul giurgiuvenilor, Edi a ordonat atacuri în valuri, însă elevii săi nu au reușit să mai puncteze. La final, toată lumea supărată, remiza neajutând de fapt pe nimeni. Gaz Metan acumulează 29 de puncte și se menține pe locul 8. De partea cealaltă, Astra e pe locul 6, cu 32 de puncte, și va rămâne pe loc de play-off și la finalul acestei etape. Mai multe fotografii găsiți AICI

Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu 1-1
Au marcat Nasser Chamed ‘45+1 pentru gazde şi Ionuţ Butean ‘66 pentru oaspeţi.
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif – Ivanov, L. Aurelio – Olaru (Mendes ’88), Chamed (Mailat ’68), Ely Fernandes – Yazalde (Rondon ’65).
Antrenor: Edwand Iordănescu
Astra Giurgiu: Lazar – Erico (Biceanu ’40), Bejan, Cestor – Belu-Iordache, Butean, N. Roşu, V. Gheorghe (Balaure ’59), Radunovic – Zoua, Llullaku (Crişan ‘90+1).
Antrenor: Constantin Enache
Cartonaşe galbene: Ivanov ’69, M. Constantin ’83, Olaru ‘83 / Erico ’22, Lazar ’22, Cestor ’23, Bejan ’64, Radunovic ‘71
Arbitri: Sebastian Colţescu – Vasile Marinescu, Daniel Mitruţi – Lucian Rusandu
Observatori: Zoltan Szekely, Bogdan Buhuş

Avancronica meciului Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu. Miza partidei – accederea în play-off

Gaz Metan Mediaş şi Astra Giurgiu se vor întâlni pe 1 februarie 2019, în etapa a 22-a din Liga 1 Betano, pe stadionul „Gaz Metan” din Mediaş, de la ora 20:00. Meciul de fotbal va fi televizat de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport. După 21 etape disputate, echipa antrenată de Edward Iordănescu se află pe locul 8 în clasament, având 28 puncte. Bilanţul lui Gaz Metan Mediaș în Liga 1 Betano, a fost de 7 victorii, 7 egaluri şi 7 înfrângeri, golaveraj 23-28. „Gaziştii” au pierdut ultimele două meciuri disputate în 2018, 0-2 acasă în derby-ul judeţean cu FC Hermannstadt (Daniel Tătar 30, Ionuţ Stoica 49) şi în ultima etapă înainte de vacanţa dee iarnă, 0-2 în deplasare cu Universitatea Craiova (Alexandru Mitriţă 52, 87 penalty). În pauza de iarnă, medieşenii au pierdut două piese importante, pe antrenorul Mihai Teja care a plecat la FCSB şi pe atacantul portughez Carlos Fortes, pentru care Gaz Metan era o echipă prea mică ca să rămână, Totuşi, conducerea clubului a adus câţiva jucători buni – Marian Pleașcă, Pedro Mendes, Sebastian Mailat şi Mario Rondón -, care vor aduce un plus de valoare. Ardelenii, care au un singur succes în ultimele 10 etape, vor mai juca în sezonul regular cu Astra Giurgiu (acasă), CSM Politehnica Iaşi (deplasare), Sepsi Sfântu Gheorghe (acasă), FC Botoșani (deplasare) şi Dunărea Călărași (acasă). Singurul absent din trupa lui Iordănescu este mijlocașul din Guineea, Boubakar Fofana, suspendat.

Gaz Metan Mediaş (4-2-3-1): Pleşca, Creţu, M. Constantin, Diallo, Trif, Rondon, I. Cristea, Olaru, A. Ivanov, Ely Fernandes, Yazalde
Antrenor: Edi Iordănescu
Suspendat: Fofana
Rezerve: Ricardo Batista, Pleașcă, André Micael, Pedro Mendes, Chamed
Astra Giurgiu (4-3-3): Lazăr, Belu, Cestor, Bejan, Radunović. Moise, Biceanu, N. Roşu, V. Gheorghe, Zoua, Llullaku
Suspendaţi: Mrzljak, Bègue, Alibec
Rezerve: Miguel Santos, Butean, Erico, V. Dima, Pires, Balaure, Vahid

CLASAMENT LIGA 1 BETANO

Astra Giurgiu va juca cu Gaz Metan Mediaș fără trei titulari! Și Boubacar Fofana este suspendat

Liga Profesionistă de Fotbal a publicat lista jucătorilor suspendați în Liga 1 Betano pentru prima etapă din 2019. Cele mai afectate formații pentru meciurile din etapa cu numărul 22 sunt liderul CFR Cluj, principala contracandidată în lupta la titlu, FCSB, dar și Astra Giurgiu. Astra Giurgiu, o formație care va avea de suferit în prima rundă din 2019,  îi are suspendați pe Denis Alibec, Julian Begue și Filip Mrzljak. Trupa lui Costel Enache va juca vineri, 1 februarie, de la ora 20:00, pe terenul formației Gaz Metan Mediaș. Ardelenii nu-l vor avea la acest meci pe mijlocașul Boubacar Fofana. LPF a anunțat că în total sunt 14 jucători suspendați pentru prima etapă din 2019 a Ligii 1 Betano. Ceilalți fotbaliști care nu vor putea intra pe teren în runda cu numărul 22 sunt următorii: Laurențiu Rus și Ovidiu Mihalache (ambii Poli Iași), Denis Drăguș (FC Viitorul), Gabriel Matei (Concordia Chiajna), Bilal Laidouni (FC Voluntari) și Andrei Patache (FC Botoșani).

Programul complet al meciurilor care se vor disputa în etapa a 22-a a Ligii 1 Betano este următorul: