Home » Archive for "FOTBAL"

Se pun în vânzare bilete pentru meciul cu FC Hermannstadt și Astra Giurgiu

Gaz Metan joacă sâmbătă de la ora 17:00 pe teren propriu cu FC Hermannstadt, într-o partidă contând pentru etapa cu numărul 20 a campionatului Ligii întâi Betano. Biletele pentru acest joc se vor pune în vânzare în zilele de joi, vineri și sâmbătă între orele 14:00-17:00, la casieriile Stadionului Gaz Metan. Prețul unui bilet va fi de 30 lei la Tribunele I și II. Biletele achiziționate pentru partida cu FC Hermannstadt vor fi valabile și pentru cea cu Astra Giurgiu, care va avea loc la începutul lunii februarie 2019. Astfel, este necesară păstrarea biletelor pentru a avea acces și la meciul de anul viitor. Începând de joi pot fi achiziţionate bilete şi de la chioşcurile alimentare unde se vinde pâine de Bazna, situate pe strada 1 Decembrie lângă Şcoala Generală 5 (cartier Gura-Câmpului), Strada Blajului vis a vis de magazinul Profi (cartier Vitrometan), respectiv în piaţa agroalimentară la ieşirea strada Virgil Madgearu (zona centrală).

Avancronica meciului CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş. CFR neînvinsă de cinci ani în jocurile directe

CFR Cluj şi Gaz Metan Mediaş se vor întâlni pe 8 decembrie 2018, în etapa a 19-a a Ligii 1 Betano, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj Napoca, de la ora 20:00. Meciul de fotbal va fi televizat de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport. Gaz Metan Mediaş a avut rezultate mai puţin bune în ultimele 7 etape – o victorie, 4 egaluri şi 2 înfrângeri -, însă a avut meciuri grele. În ultimele 3 etape, „gaziştii” au terminat la egalitate în deplasare, 1-1 cu Dinamo București (Diogo Salomão 90+3 – Răzvan Trif 77), au pierdut în deplasare, 1-2 cu Fotbal Club FCSB (Dennis Man 41, Florin Tănase 53 penalty – Carlos Fortes 63) şi, în ultima etapă, au remizat acasă, 2-2 cu (Srdjan Luchin 25 autogol, Yazalde 89 – Denis Drăguş 32, Lyes Houri 74). După 18 etape disputate, echipa antrenată de Mihai Teja se află pe locul 6 în clasament, având 27 puncte. Bilanţul „alb-negrilor” este de 7 victorii, 6 egaluri şi 5 înfrângeri, golaveraj 21-22. La oaspeţi fundaşul central Marius Constantin este suspendat, iar mijlocaşul central luxemburghez David Caiado este accidentat, însă vor reveni din suspendări mijlocaşul defensiv guineean Boubacar Fofana, mijlocaşul central bulgar Antoni Ivanov şi extrema dreaptă franceză Nasser Chamed. Meciul va fi arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de Radu Ghinguleac (Bucureşti) şi Daniel Mitruţi (Craiova). Rezervă în Gruia va fi Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin). Observatori: Iosif Olah, Marian Bucurescu.
Echipele probabile:
Gaz Metan Mediaş: Pleşca, Creţu, André Micael, I. Cristea, Buşu, Fofana, Luís Aurélio, Olaru, A. Ivanov, Ely Fernandes, Fortes
Antrenor: Mihai Teja
Incert: Caiado
Suspendat: M. Constantin
Rezerve: Ricardo Batista, R. Romeo, Diallo, Trif, Chamed, Yazalde, Buziuc
CFR Cluj: Arlauskis, Cr. Manea, Paulo Vinícius, A. Mureşan, Camora, Bordeianu, Culio, Omrani, Deac, Al. Păun, Țucudean
Antrenor: António Conceição
Accidentaţi: Hoban, Maleš
Suspendat: Đoković
Rezerve: Jesús, Peteleu, Lang, Moutinho, V. Costache, Al. Ioniţă II, Tambe

Gaz Metan Mediaş a remizat acasă cu FC Viitorul, scor 2-2 (1-1), într-un meci disputat miercuri în etapa a 18-a a Ligii I de fotbal. Într-o partidă de bun nivel pentru Liga I, mai ales în prima repriză, Gaz Metan a condus din minutul 25, când Srdjan Luchin a înscris cu capul în propria poartă. Avantajul gazdelor a ţinut doar până în min. 32, când Ianis Hagi l-a găsit cu o pasă lungă pe Voduţ, acesta i-a trimis lui Drăguş, care a marcat cu latul. Gaz Metan a rămas în zece oameni în min. 38, după o fază controversată: Marius Constantin l-a lovit cu cotul în faţă pe Luchin la o fază fixă, după toate aparenţele neintenţionat, însă arbitrul Popa l-a eliminat pe fundaşul gazdelor. Echipa lui Gheorghe Hagi a condus din min. 74 după golul lui Lyes Houri, intrat înainte cu cinci minute. Medieşenii au egalat în penultimul minut al timpului regulamentar, la o fază fixă, prin alt jucător intrat de curând, Yazalde, după o minge deviată de Olaru. FC Viitorul venea după patru succese consecutive în deplasare. Viitorul rămâne pe locul 3, cu 33 de puncte, fiind la 6 puncte de liderul CFR Cluj. Gaz Metan este pe poziţia a şasea, cu 27 de puncte.
„Suntem bucuroși că am egalat în final. Am pornit cu gândul de a obține victoria, am încercat să ne facem jocul, dar eliminarea lui Constantin ne-a schimbat planurile. E frustrant când jucăm în 10, mai ales că vrem să câștigăm și noi cu echipele mari. Cred că am jucat de la egal la egal cu FCSB și Viitorul. Marius Constantin mi-a spus că nu a fost un fault de roșu, dar poate fi subiectiv. Nu știu, nu am văzut reluările, așa că nu vreau să comentez arbitrajul. Am jucat cu o echipă puternică, se va bate la titlu cu siguranță. Gică Hagi a făcut o treabă fantastică la Viitorul. Sper să rămânem pe loc de play-off. Îi felicit pe jucători. Spectatorii au fost încântați astăzi, au văzut două echipe care nu păcălesc fotbalul”, a declarat Mihai Teja.

Gaz Metan Mediaş – FC Viitorul 2-2 (1-1)
Stadion: Gaz Metan – Mediaş
Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Diallo, M. Constantin, Buşu – I. Cristea, L. Aurelio – R. Romeo (Yazalde ’77), D. Olaru (Buziuc ’90+2), Ely Fernandes – Carlos Fortes (Trif ’42)
Viitorul: Cojocaru – Lima Duarte (Ciobanu ’46), Luchin (Achim ’46), Ghiţă, De Nooijer – Artean, T. Băluţă, Vînă – I. Hagi, Voduţ, Drăguş (Houri ’71)
Antrenor: Gheorghe Hagi
Au marcat: Srdjan Luchin (25, autogol), Yazalde Gomes Pinto (89), respectiv Denis Drăguş (32), Lyes Houri (74)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) – CCA, Marian Ivan (Braşov) – LPF
Cartonaş roşu: Marius Constantin (Gaz Metan, 38)

Avancronica meciului Gaz Metan Mediaș – FC Viitorul. Ultimul meci acasă din acest an

Unul dintre cele mai interesante jocuri ale rundei, în ceea ce privește configurația clasamentului pentru zona de play-off, are loc la Mediaș acolo unde Gaz Metan primește vizita Viitorului. Găzarii vin după o înfrângere la limită 2-1 cu FCSB, care a lăsat urmări mai ales la nivelul lotului, în acest joc lipsind de la gazde Fofana, Chamed și Ivanov-toți trei suspendați. Elevii pregătiți de Mihai Teja vor avea o misiune foarte dificilă, în fața lor fiind o formație ce vine după o serie excelentă cu 13 puncte câștigate în ultimele 5 meciuri, grație cărora a ajuns pe poziția a 3-a în clasament fiind la numai 4 lungimi în spatele liderului CFR Cluj. Gaz Metan Mediaş are 5 puncte avans faţă de linia de play-off. După ce au jucat cu Dinamo şi FCSB, „alb-negrii” le vor întâlni în următoarele două jocuri pe FC Viitorul (acasă) şi CFR Cluj (deplasare). Ei au şi probleme de lot, Nasser Chamed, Boubacar Fofana şi Antoni Ivanov fiind suspendaţi, iar David Caiado incert.
„Sunt mândru de băieţii mei, pentru că au o mentalitate corectă, o mentalitate de învingători, iar pe viitor vom lua punct sau puncte. Playoff-ul nu este un obiectiv impus, dar pofta vine mâncând. Îmi doresc să menţinem acelaşi spirit. Cu siguranţă vom fi acolo”, a declarat antrenorul Mihai Teja.
Gaz Metan Mediaș: Pleșca, V. Crețu, M. Constantin, I. Cristea, Bușu, Diallo, Aurelio – D. Olaru, Trif, Ely Fernandes, Fortes
FC Viitorul: Cojocaru, Boboc, Luchin, Ghiță, De Nooijer, Achim, Artean, Vînă, Hagi, Voduț, Drăguș
Arbitri şi observatorii meciului sunt:
Centru: Popa Cătălin (Piteşti)
Tuşier: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)
Tuşier: Szabo Gero (Cluj-Napoca)
Rezervă: Ardelean Mircea (Arad)
Observator arbitrii: Salomir Marian (Cluj-Napoca)
Observator LPF: Marian Ivan (Brașov)

FCSB a câștigat cu emoții meciul cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1

FCSB a câștigat meciul cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, la Pitești, în etapa a 17-a din Liga 1. Roș-albaștrii au condus cu 2-0, dar puteau să fie egalați în ultimele minute. În minutul 38, Gaz Metan a rămas în inferioritate numerică, Ivanov fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben. Dennis Man a deschis scorul în minutul 41, cu un șut din voleu de la marginea careului. Bucureștenii au început bine repriza a doua, iar Florin Tănase a transformat un penalty acordat în minutul 53, după un fault comis de către Marius Constantin. În minutul 63, portughezul Carlos Fortes a înscris din zece metri, după o pasă de la Darius Olaru. Olimpiu Moruţan, introdus pe teren în minutul 65, a primit cartonaş roşu în minutul 69, pentru o intrare periculoasă la Marius Constantin. În ultimul minut de prelungiri, Gaz Metan Mediaș a ratat o ocazie mare. Gazul rămâne pe locul 5, cu 26 de puncte și e în pericol să rateze locul sau de play-off.
FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălaşa, A. Stan – Nedelcu, J. Morais (Filip ’46) – Roman (Moruţan ’65), D. Man, F. Coman (Teixeira ’76) – F. Tănase. Antrenor: Nicolae Dică.
Gaz Metan: Pleşca – V. Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Buşu – Fofana, Luis Aurelio – D. Olaru (Trif ’82), A. Ivanov, Ely Fernandes (Chamed ’79) – Fortes (Yazalde ’82). Antrenor: Mihai Teja.
Arbitru: Ovidiu Hațegan / A1: Octavian Șovre / A2: Adrian Ghinguleac
Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Spectatori: 3.245

Avancronica meciului FCSB – Gaz Metan Mediaș. „Alb-negrii” sunt neînvinşi în ultimele 4 etape

FCSB şi Gaz Metan Mediaş vor juca duminică, 2 decembrie 2018, de la ora 20:00, în etapa 17-a a Ligii 1 Betano, sezonul 2018-2019. Partida va avea loc pe stadionul “Nicolae Dobrin” din Piteşti şi va putea fi urmarită la Telekom Sport, Digi Sport şi Look Sport. După 16 etape disputate în în Liga 1 Betano, echipa antrenată de Mihai Teja se află pe locul 5 în clasament, având 26 puncte. Gaz Metan Mediaș are un avans de 5 puncte faţşă de FC Hermannstadt, prima echipă care este sub linia de play-off, însă trece printr-o perioadă bună şi speră că de data asta va evita play-out-ul. „Alb-negrii” sunt neînvinşi în ultimele 4 etape, în care au avut două rezultate de 0-0 în deplasare cu Dunărea Călărași şi Concordia Chiajna, după care au câştigat pe teren propriu, 2-0 cu FC Voluntari (Boubacar Fofana 10, Marius Constantin 40 penalty) şi au terminat la egalitate, 1-1 în deplasare cu Dinamo București (Răzvan Trif 77 – Diogo Salomão 90+3), meci în care au fost egalaţi la ultima fază. În următoarele 3 etape „gaziştii” vor mai juca cu Fotbal Club FCSB (deplasare), FC Viitorul (acasă) şi CFR Cluj (deplasare). La oaspeţi va lipsi doar mijlocaşul central luxemburghez David Caiado, care are probleme medicale, însă va reveni după o etapă de suspendare fundaşul central Iulian Cristea. Arbitri: Ovidiu Haţegan – Octavian Şovre, Adrian Radu Ghinguleac – Horia Gabriel Mladinovici. Observatori: Ioan Onicaş, Paul Cazan.
Mihai Teja: „Nu mă deranjează discuțiile. Există jucători care sunt vizați de Steaua. Foarte bine. Tocmai pentru asta trebuie să demonstreze că sunt cei mai buni. Să arate cât mai mult ceea ce pot. Ei trebuie să joace acolo! Ei pot pleca la mai bine, dar până să ajungă la echipe mari trebuie să-și arate valoarea aici. Dacă vor ajunge la echipe mari, vor putea să facă performanță! Abia aștept meciul de duminică. Astea sunt cele mai frumoase meciuri! Meciurile cu echipele mari. Îi simt determinați pe jucători și ne vom bate serios cu Steaua”.
Gaz Metan Mediaş (4-2-3-1): Pleşca, Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Buşu, Fofana, Luís Aurélio, Olaru, A. Ivanov, Ely Fernandes, Fortes
Antrenor: Mihai Teja
Accidentat: Caiado
Incert: Buziuc
Rezerve: Ricardo Batista, R. Romeo, Trif, André Micael, Chamed, M. Stancu, Yazalde
FCSB (4-2-3-1): Bălgradean, R. Benzar, Bălaşa, Planić, Al. Stan, Nedelcu, Filipe Teixeira, Man, Fl. Tănase, Fl. Coman, Rusescu
Antrenor: Nicolae Dică
Accidentaţi: Ov. Popescu, Pintilii
Incert: Jakoliš
Suspendat: Gnohéré
Rezerve: A. Vlad, L. Filip, Júnior Morais, Zlatinski, M. Roman I, Moruţan, D. Benzar

LIGA 3: Gaz Metan Mediaș II pierde cu două goluri primite în prelungiri cu Avântul Reghin

În cea de-a 14-a etapă a seriei 5 din Liga III, Gaz Metan Mediaș II, echipă cu jucători de 16-17 ani (doar patru sunt trecuți de 18 ani), a pierdut în deplasare, vineri, pe stadionul din Reghin cu echipa locală Avântul cu scorul de 3-2. Reghinenii au înscris toate golurile în prelungirile celor două reprize. Mediaș a deschis scorul în minutul 18, prin Mateș, iar Avântul a restabilit egalitatea în ultimul minut al prelungirilor primei reprize, la ultima fază de joc. Repriza secundă a adus din nou Gaz Metan 2 în avantaj (a înscris Costea, în minutul 68), iar meciul se îndrepta spre o înfrângere neașteptată a echipei locale. Arbitrul central a acordat 4 minute de prelungiri, iar reghinenii au înscris de două ori, în minutele 92 și 93, prin Truță și Feketics, consemnând o revenire în care nu mai credea aproape nimeni. Următorul meci se va disputa pe teren propriu vineri, 30 noiembrie 2018, începând cu ora 14:00, contra echipei Sănătatea Cluj-Napoca.

Avântul Reghin – Gaz Metan Mediaş II 3-2 (1-1)
Au marcat: Iulian Sâplăcan (45+2), Florin Truţă (90+2), Norbert Feketics (90+3) / Mihai Mateş (18), Paul Costea (68)

Minaur Baia Mare – Unirea Dej     3-1

În clasament, pe primele trei locuri sunt, în ordine, ACS Fotbal Comuna Recea (34 de puncte), AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (30 de puncte) și Minaur Baia Mare (29 de puncte). Echipele murșeene ocupă locurile 8 (Avântul Reghin, cu 23 de puncte), 10 (MSE Târgu Mureş cu 15 puncte) și 15 (CS Iernut cu 6 puncte). Gaz Metan Medias II se află pe ultimul loc cu 4 puncte și cu un golaveraj de 13-36.

Gaz Metan Mediaş a obţinut o remiză cu Dinamo Bucureşti, scor 1-1. Mihai Teja, dezamăgit după egal

Dinamo Bucureşti a smuls in extremis un egal cu Gaz Metan Mediaş, 1-1 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, în etapa a 16-a a Ligii I de fotbal, după un gol marcat la ultima fază. Gaz Metan a deschis scorul prin Răzvan Trif (77), servit de Nasser Chamed cu o pasă subtilă. Dinamo a reușit să egaleze în min. 90+3, prin portughezul Diogo Salomao, cu un şut fără preluare, la o minge respinsă de apărarea medieşană. Dinamo a jucat finalul partidei în zece oameni, după eliminarea fundaşului Mihai Popescu (88) pentru al doilea cartonaş galben. Oaspeţii au avut o bară, prin Boubacar Fofana (74), portarul Jaime Penedo respingând în bară şutul guineezului. Fiecare formaţie a cerut un penalty, Dinamo în min. 22, în urma unui duel între atacantul Daniel Popa şi Marius Constantin, iar oaspeţii la un henţ comis de Georgios Katsikas (37), la care arbitrul a dictat lovitură liberă din afara careului. Dinamo este la al doilea egal consecutiv şi e neînvinsă de cinci etape (o victorie, patru egaluri). Gaz Metan e neînvinsă de patru etape, în care are o victorie şi trei egaluri. Mihai Teja, tehnicianul dorit de Gigi Becali la FCSB, și-ar fi dorit să câștige ân ”Ștefan cel Mare” și pentru că l-a avut ca adversar pe Mircea Rednic, al cărui ”secund” a fost în trecut. Tehnicianul medieșenilor a pomenit de greșeala de arbitraj a lui Iulian Călin, dar nu a marșat numai pe această chestiune.
„A fost un meci plăcut. Sunt prieten cu Mircea, îmi pare rău că nu l-am bătut. Sunt puţin dezamăgit că nu am reuşit să câştigăm! Cred că a fost un arbitraj bun. Am înţeles că am avut 11 metri în prima repriză, dar asta e. Las specialiştii să se pronunţe. Din punctul meu de vedere, cu excepţia acelei faze, cred că a fost un arbitraj bun”, a spus Mihai Teja.

Dinamo Bucureşti – Gaz Metan Mediaş 1-1 (0-0), Stadion Dinamo – Bucureşti
Au marcat: Diogo Salomao (90+3), respectiv Răzvan Trif (77).
Dinamo: Penedo – Sorescu, Popescu, Katsikas, Popovici – Cooper, Ait Atmane – Hanca (Zenke ‘61), Moldoveanu (Montini ‘46), Salomao – D. Popa. Antrenor: Mircea Rednic
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, Pereira, M. Constantin, Buşu – Fofana, L. Aurelio – Olaru (Trif ‘72), Ivanov (Romeo ’78), Ely Fernandes (Chamed ‘63) – Fortes. Antrenor: Mihai Teja
Cartonaşe galbene: Ait Atmane ’45, M. Popescu ’55, ’87, Salomao ’84 / Fofana ’89, Fortes ‘90+3
Cartonaş roşu: M. Popescu ‘87
Arbitri: Iulian Călin – Ciprian Danşa, Bucsi Laszlo-Imre – Lucian Rusandu
Observatori: Costin Toma, Dan Potocianu

Avancronica meciului Dinamo București – Gaz Metan Mediaş. Elevul Teja vs. profesorul Rednic

Dinamo București şi Gaz Metan Mediaș se vor întâlni pe 23.11.2018, în etapa a 16-a a Ligii 1 Betano, pe stadionul „Dinamo” din București, de la ora 20:30. Meciul de fotbal va fi televizat de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport. Partida dintre cele două formaţii reprezintă şi un duel inedit între cei doi tehnicieni, Mihai Teja şi Mircea Rednic. Mihai Teja a fost secundul lui Mircea Rednic la Dinamo, Petrolul Ploieşti, Standard Liege şi Mouscron. Vineri, pe stadionul Dinamo, ”elevul” Mihai Teja dă piept cu ”profesorul” Mircea Rednic, în confruntarea dintre Dinamo Bucureşti şi Gaz Metan Mediaş. După 15 etape disputate în în Liga 1 Betano, echipa antrenată de Mihai Teja se află pe locul 5 în clasament, având 25 puncte. Gaz Metan Mediaș este pe un loc de play-off şi are 5 puncte avans faţă de locul 7, care este de play-out. În ultimele 3 etape „alb-negrii” au avut 2 rezultate de egalitate şi o victorie şi nu au primit niciin gol. Ei au remizat 0-0 acasă cu Dunărea Călărași şi 0-0 în deplasare cu Concordia Chiajna, iar în ultima etapă au câştigat pe teren propriu, 2-0 cu FC Voluntari (Boubacar Fofana 10, Marius Constantin 40 penalty). La oaspeţi Iulian Cristea a primit în meciul cu FC Voluntari al 4-lea cartonaş galben din acest sezon şi va fi suspendat o etapă. Fundaşul central a mai fost avertizat în partidele cu FC Voluntari (tur şi retur), FC Viitorul şi Universitatea Craiova. În următoarele 3 etape „gaziştii” vor mai juca cu Dinamo București (deplasare), Fotbal Club FCSB (deplasare) şi FC Viitorul (acasă).
Gaz Metan Mediaş: Pleşca, Creţu, M. Constantin, Diallo, Buşu, Fofana, Luís Aurélio, Olaru, A. Ivanov, Ely Fernandes. Fortes
Suspendat: I. Cristea
Rezerve: Ricardo Batista, R. Romeo, Trif, Chamed, Caiado, M. Stancu, Yazalde
Dinamo București: Penedo, Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici, Gomelt, Hanca, Sorescu, Cooper, Salomão, D. Popa
Antrenor: Mircea Rednic
Vor lipsi: Nistor, Pešić
Rezerve: Muţiu, Ciobotariu, R. Grigore, Moldoveanu, Axente, Zenke, Tadé

Opt echipe din întreaga țară au participat la sfârșitul acestei săptămâni la Cupa ”Ioan Aloman” la fotbal pentru copii organizată de Clubul Sportiv Gaz Metan. Cea de-a doua ediție a competiției dedicată memoriei fostului jucător al Gaz Metan Mediaș s-a desfășurat sâmbătă și a reunit la start un număr de opt echipe, formate din copii născuți în anul 2009 sau mai mici. La startul competiției au fost prezente Gaz Metan Mediaș, Arena Sighișoara, Viitorul Cluj 1, ACS Șoimii Târnăveni, Alma Sibiu, Viitorul Cluj 2, CFR Cluj și CSM Mediaș. Partidele s-au disputat pe terenul sintetic din cadrul bazei sportive Gaz Metan. Ediția a II-a a fost câștigată anul acesta de echipa Viitorul Cluj 1.  La finalul turneului toți copii au fost premiați cu medalii, diplome și cupe. Mai multe fotografii găsiți AICI.