Home » Archive for "FOTBAL"

Dumitru Cardoso a decis să demareze procedurile pentru naturalizare

Ioan Mărginean, președintele clubului Gaz Metan Mediaș, a declarat că Dumitru Cardoso a decis să demareze procedurile pentru naturalizare, însă problema fotbalistului este că imnul României este prea lung.
„Problema lui Cardoso acum – și nu e glumă – a zis că e prea lung imnul. Și i-am zis: ‘Băi, lung, nelung, tu învață-l’. Nu e mare lucru, că e un băiat foarte respectuos și are o familie minunată. Are un copilaș care are 6 luni, și-a adus soția la Mediaș”, a declarat, la Pro X, Ioan Mărginean. Dumitru Cardoso are tată român și mamă din Brazilia. Fotbalistul s-a născut în Suedia și a fost convocat de 14 ori la naționala Italiei. Recent, selecționerul Mirel Rădoi a declarat că și-i dorește la echipa națională a României pe Dumitru Cardoso (Gaz Metan Mediaș) și pe Billel Omrani (CFR Cluj).

Concluziile lui Edi Iordănescu și Bogdan Argeș Vintilă după partida FCSB – Gaz Metan Mediaș, scor 2-0

Formaţia FCSB a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii I. iar la finalul partidei, Edward Iordănescu a enumerat aceleaşi nemulţumiri ca în urmă cu doar câteva zile.

Edi Iordănescu: Nu a fost drept ce s-a întâmplat cu programul

Tehnicianul echipei Gaz Metan Mediaş, Edi Iordănescu, a declarat, vineri seară, după meciul cu FCSB, pierdut cu scorul de 0-2, că nu este corect faptul că formaţia sa a trebuit să dispute trei partide în şapte zile, spre deosebire de gruparea bucureşteană. El a menţionat că FCSB s-a impus pentru că este “mai valoroasă, mai speculativă şi mai şmecheră”.
“Nu a fost drept ce s-a întâmplat cu programul. Noi am jucat trei meciuri în şapte zile şi FC Voluntari şi FCSB au jucat două. Echipa a făcut o primă repriză foarte bună. FCSB a avut o situaţiie, în minutul 44. Cu puţină şansă, dacă marcam, altfel gestionam repriza a doua. În repriza a doua am pierdut intensitatea. Totuşi până la situaţia golului nu a avut situaţii adversarul. Noi suntem naivi, după Astra în care am avut ocazii astăzi venim şi pierdem un joc şi ne gândim cum am pierdut. A câştigat o echipă mai valoroasă mai speculativă şi mai şmecheră. Am venit aici într-un picior. Dacă m-a deranjat altceva în afara rezultatului a fost uşurinţa cu care s-au dat cartonaşe, chiar mi s-a părut exagerat. Sperăm. Mergem până la capăt, mai avem două etape. Încercăm să ducem lupta până la final cu capul sus. Avem probleme majore de lot”, a spus Iordănescu. El a menţionat că îi mulţumeşte conducerii clubului pentru eforturile depuse în condiţii financiare dificile. “Vine iarna şi ne apucăm din nou de calcule, calculez fiecare cent. Am găsit bilete de avion la discount să mergem până la Iaşi. Am mai văzut avion doar în filme în ultima perioadă”.

Bogdan Argeș Vintilă: Puteam să marcăm de mai multe ori

Tehnicianul echipei FCSB, Bogdan Vintilă, a declarat vineri seară, după meciul cu Gaz Metan Mediaş, scor 2-0, că rezultatul este unul corect, deşi formaţia sa ar fi putut să mai înscrie.
”Este o victorie foarte importantă, îmi felicit jucătorii pentru că au marcat şi au avut încredere în ei. Sunt momente în care nu îţi iese nimic şi poţi claca. Puteam să marcăm de mai multe ori, dar până la urmă este un rezultat corect. Cele trei puncte mă bucură cel mai mult, a spus Vintilă, după meci. El a precizat că Bălgrădean şi-a făcut datoria şi a vorbit şi despre înlocuirea lui Gnohere cu Moruţan: “Şi-a făcut datoria, atât. Şi-a făcut datoria. De-aia sunt puşi în poartă, să ajute când jucătorii mai greşesc. Sunt momente în care trebuie să respectăm anumite sarcini de joc. Dacă nu le respecţi, intră altul. Moruţan are calitate şi mă bucur că a intrat atât de bine. Orice jucător care iese este nemulţumit, dar nu trebuie să dăm explicaţii”.

Formaţia FCSB a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii I. Vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de Florinel Coman (66) şi Dennis Man (79). Roş-albaştrii şi-au luat astfel o revanşă după înfrângerea categorică din tur, cu 0-4. Dornici să-și ia revanșa după acel 0-4 de la Mediaș din turul campionatului, elevii lui Bogdan Vintilă au încercat fără succes în primele 45 de minute să puncteze în buturile apărate de Pleșca, formația medieșeană apărându-se exact și părând a fi mai lucidă la construcție. În minutul 23 oaspeții au două mari ocazii la aceeași fază, prima la lovitura de cap a lui Ely Fernandes respinsă de Bălgrădean cu o paradă de generic, apoi balonul ajunge la Buș al cărui șut este deviat de Planic în bara din stânga portarului. Roș-albaștrii sunt mai consistenți pe finalul reprizei cu Man în prim-plan, prima dată în minutul 36 cu un șut din afara careului respins în corner de Pleșca, apoi în primul minut de prelungiri când semnează o ratare monumentală, reluare din 5 metri peste transversală din centrarea lui Ovidiu Popescu. Vintilă îl schimbă la pauză pe Gnohere, invizibil în primele 45 de minute, și-l trimite în teren pe Moruțan, cel care se dovedește a fi decisiv pentru soarta partidei. Dar nu înainte ca Bălgrădean să țină tabela imaculată în minutul 49 cu o intervenție capitală la reluarea din careul mic a lui Chamed. În minutul 66 Moruțan îl deschide cu o pasă lungă pe Florin Tănase în partea stângă a careului medieșenilor, iar decarul a ales varianta pasei din prima în centru pentru Florinel Coman, care a reluat simplu din 6 metri și a deschis scorul. Treisprezece minute de la primul assist Moruțan și-l trece în cont pe cel de-al doilea după ce l-a angajat în adâncime pe Man, cursa acestuia din flancul drept din zona centrului terenului până în careul advers încheindu-se cu un șut imparabil la colțul lung. Golul marcat nu l-a descătușat pe Man, care a mai ratat două ocazii importante în minutele 81, când Fofana i-a suflat balonul în momentul șutului, și 89, când a primit liber în centrul careului o pasă de la Tănase, dar a șutat exact pe direcția lui Pleșca. S-a încheiat 2-0, o victorie obținută în partea a doua a jocului ce îi duce pe FCSB pe locul 4 cu 33 de puncte, în timp ce Gaz Metan rămâne pe 6 cu 30 de puncte.

FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-0 (0-0)
Au marcat: Fl. Coman (min. 66), Man (min. 79)
FCSB: Bălgrădean – Creţu, Planic, Soiledis, Panţîru – Ov. Popescu, Nedelcu (Filip ’87), Tănase – Man, Gnohere (Moruţan ’46), Coman
Antrenor: Bogdan Vintilă
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă (Costea ’83), Larie, Constantin, Velisar – Droppa (Roşu ’70), Fofana – Ciocan (Romeo ’25), Fernandes, Chamed – Buş
Antrenor: Edward Iordănescu
Cartonaşe galbene: Popescu ’27, Moruţan ‘83 / Droppa ’27, Velisar ’29, Romeo ’57, Constantin ’74, Fofana ‘77
Arbitri: Iulian Călin – Gabriel Sabin Stroe, Mihai Marius Marica – Iulian Dima
Observatori: Zoltan Szekely, Mircea Călin.

Avancronica meciului FCSB – Gaz Metan Mediaș. Duel foarte important între două formații pentru play-off

Astăzi, de la ora 20:30, vom asista la înfruntarea FCSB – Gaz Metan Mediaș, din cadrul etapei a 20-a a primei ligi din România în direct la TV Digi Sport, TV Telekom Sport și Look Plus. De câteva etape încoace, Gaz Metan are emoții uriașe în privința play-off-ului. Gaz Metan mai are de jucat șapte meciuri din sezonul regulat și va trage cu dinții de orice rezultat pozitiv. Echipa are evoluții modeste și reușește cu greu să se impună, fapt pentru care sunt aproape de a fi lăsați în afară primelor 6. Acum 2 runde, medieșenii au fost învinși de către Astra Giurgiu în deplasare, 1-0 după golul lui Denis Alibec. Mai apoi, băieții lui Edi Iordănescu au primit vizita celor de la FC Voluntari și s-au chinuit serios cu ultima clasată. Aceștia au câștigat destul de greu, cu scorul de 1-0. Golgheterul echipei în campionat este vârful Sergiu Buș, acesta reușind să puncteze de 8 ori până acum. O nouă înfrângere pentru Gaz Metan Mediaș ar putea fi fatală în lupta pentru play-off. FC Botoșani și Dinamo București așteaptă orice pas greșit, fapt pentru care oaspeții trebuie să forțeze o victorie. În tur, Gaz Metan i-a administrat o înfrângere umilitoare lui FCSB, scor 4-0, într-o partidă în care bucureștenii nu au reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții lui Pleșca. Pentru meciul de pe Arena Naţională, Edi Iordănescu nu îi are la dispoziţie pe Nicolao Dumitru şi pe Darius Olaru, suspendaţi. Arbitrul Iulian Călin va conduce la centru partida FCSB – Gaz Metan Mediaş. Călin va fi ajutat de asistenţii Gabriel Sabin Stroe şi Mihai Marius Marica. Arbitru de rezervă va fi Iulian Dima, iar observatori Zoltan Szekely şi Mircea Călin.

ECHIPELE PROBABILE

Edi Iordănescu se teme de meciul pe care îl va juca vineri în compania celor de la FCSB

Antrenorul echipei de fotbal Gaz Metan Mediaş, Edi Iordănescu, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că FCSB e mare favorită în meciul de vineri, de la Bucureşti, şi s-ar mulţumi şi cu un punct în condiţiile date.
”E clar că sunt marii favoriţi, fără doar şi poate, nu trebuie să facem greşeala de a face paralelă cu meciul din tur (4-0 pentru Gaz Metan, n. red.), datele problemei au fost altele atunci, noi eram proaspeţi, cu tot grupul, la început de sezon, aveam energie, ei au schimbat şi jucători după eliminarea din Europa. FCSB are un lot numeros, are soluţii, nu resimte accidentările şi suspendările aşa cum le resimţim noi, în primul rând Dumitru (Cardoso) şi Olaru, care sunt suspendaţi, avem şi două-trei probleme medicale, joacă pe teren propriu, au dorinţă foarte mare să răzbune rezultatul din tur, un antrenor care a venit şi a revigorat echipa şi a urcat-o clar în clasament şi nu în ultimul rând programul, cum am spus-o şi la meciul cu FC Voluntari”, a adăugat tehnicianul, subliniind că Gaz Metan întâlneşte echipe care au avut un program mai lejer, FC Voluntari şi FCSB, care nu au putut disputa meciul direct de sâmbătă.
”Este un program foarte agresiv, e foarte greu pe final de sezon să joci trei jocuri în şapte zile, dar asta este, trebuie să ne adaptăm. Mergem într-o deplasare extrem, extrem de grea, după ce am avut una grea din toate punctele de vedere, la Astra Giurgiu, o echipă foarte valoroasă, acum mergem şi jucăm cu vicecampioana României, echipă care are un lot foarte valoros, cu un buget mare, cu investiţii foarte multe’. Noi trebuie să tragem de anumiţi jucători, să tragem de unii jucători, să găsim energia, să avem o organizare foarte bună defensivă, cu o tranziţie foarte bună. E foarte greu împotriva unui adversar cu calitatea pe care o are FCSB să scoţi ceva, dacă nu ai putere, nu ai energie, e greu să fii intens, să fii agresiv, să faci momente de pressing, şi asta este teama mea cea mai mare. Una peste alta trebuie să rămânem pozitivi, să ne recuperăm. Mi-aş fi dorit să am o săptămână la dispoziţie pentru a pregăti acest joc, din păcate nu este. FCSB este marea favorită, iar noi trebuie să compensăm cu o organizare bună şi cu mult entuziasm”, a precizat Iordănescu.
Antrenorul echipei Gaz Metan a declarat că s-ar mulţumi cu un punct în meciul cu FCSB: ”Noi mereu ne pregătim să jucăm fotbal, să jucăm pozitiv, rezultatele sunt total imprevizibile şi exemplele sunt nenumărate. E clar că şi un punct poate să fie satisfăcător pentru noi. Suntem clar mult mai bine decât sezonul trecut, în ciuda faptului că am pierdut o echipă întreagă”.
FCSB şi Gaz Metan Mediaş se vor întâlni vineri, de la ora 20:30, pe Arena Naţională din Bucureşti, în cadrul etapei a 20-a a Ligii I.

Gaz Metan va veni la Bucureşti decimată şi cu probleme în zona U21

Internaţionalul de tineret Darius Olaru este suspendat, iar Drăghici este accidentat. În plus a apărut şi problema cu Velisar, aşa că fotbalişti U21 pe care Iordănescu mizează de obicei nu pot evolua. În aceste condiţii, antrenorul va fi nevoit să apeleze la jucători de la echipa a 2-a a clubului. Accidentarea lui Velisar este una de-a dreptul stupidă, însă intră într-o companie extrem de selectă. Era desculţ, în sala unde jucătorii făceau refacerea şi s-a tăiat într-o bucată de gresie! Dumitru Cardoso e şi el suspendat, iar Marius Constantin şi Ely Fernandes au probleme medicale şi sunt şanse mari să absenteze dintre titulari. Iar pentru a nu risca să-i piardă pentru meciurile următoare care se mai dispută în 2019, cu Poli Iaşi şi cu Viitorul, e foarte probabil ca Edi Iordănescu să nu-i folosească niciun minut.

Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari 1-0. Buș și Pleșca, eroii gazdelor

Gaz Metan Mediaş a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa FC Voluntari, în primul meci al etapei a XIX-a a Ligii I. A marcat Sergiu Buş, în minutul 79, într-un meci în care oaspeţii au avut numeroase ocazii de a înscrie, dar Pleşca a apărat foarte bine. Gaz Metan Mediaș a trimis mingea în plasă încă din minutul 4, însă nu a fost gol nu s-a pus deoarece Chamed se afla în poziție de ofsaid. Apoi, marile ocazii ale meciului le-au aparținut celor de la FC Voluntari. În minutul 6, Țîră a șutat lamentabil, din poziție centrală, față în față cu Pleșca, iar portarul Gazului a reușit să apere. La pauză, a fost un conflict la marginea terenului între Cristiano Bergodi și Flavius Boroncoi, unul dintre secunzii de la Gaz Metan. Edi Iordănescu a intervenit pentru calmarea celor doi. În minutul 58, Voluntari a fost din nou foarte aproape de deschiderea scorului la Mediaș. Mățan l-a driblat pe Pleșca în partea dreaptă, a intrat în unghi și șutul său a nimerit bara laterală, la colțul scurt. Pleșca a rămas imbatabil și în minutul 68, când și-a salvat din nou echipa, în fața lui Căpățînă. FC Voluntari a avut însă „norocul” echipei care se duce sigur spre retrogradare. S-a terminat 1-0, iar Gaz Metan rămâne pe loc de playoff. De partea cealaltă, FC Voluntari are 8 puncte toate, cu o singură victorie, 5 egaluri și 13 înfrângeri în 19 meciuri. Olaru şi Dumitru vor fi suspendaţi pentru meciul din etapa viitoare, cu FCSB.

Au evoluat următoarele echipe:

Gaz Metan: Pleşca – R. Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana, N. Roşu – Olaru (Ely Fernandes ’64), N. Dumitru (Diakota ’82), Chamed (Costea ’86) – S. Buş. Antrenor Edward Iordănescu;
FC Voluntari: Rîmniceanu – Strună, Balaur, Armaş, Al. Vlad – Căpăţînă, Gorobsov, Laidouni – I. Gheorghe (Costin ’86), C. Ţîră (Papazoglou ’78), Măţan (Ebralidze ’71). Antrenor Cristiano Bergodi.
Cartonaşe galbene: Olaru ’43, Iordănescu (antrenor) ’44 M. Constantin ’75, N. Dumitru ’77 / Al Vlad ’53, Gorobsov ’54, Strună ’68, Laidouni ’82.
Arbitri: Cătălin Busi – Florin Păunescu şi Romică Bîrdeş – Sorin Costreie; Observatori: Marian Dorobanţu şi Marian Bucurescu

Avancronica meciului Gaz Metan Mediaş – FC Voluntari. Victoria, obiectiv primordial pentru medieşeni

Gaz Metan Mediaș va primi marți, 3 decembrie, de la ora 18:00 pe teren propriu în prologul rundei a XIX-a a Ligii 1 vizita „lanternei” FC Voluntari. Dacă FC Voluntari nu este deloc obişnuită cu victoria, singura venind împotriva unei echipe experimentale a FCSB-ului, Gaz Metan Mediaş este fără victorie de trei etape, atunci când a învins-o pe Sepsi, scor 1-0. În etapa precedentă, Gaz Metan a cedat în faţa celor de la Astra Giurgiu. Chiar dacă partida a fost una cu ocazii multe şi un fotbal de calitate prestat de elevii lui Edward Iordănescu, cuplul Budescu & Alibec a fost letal. În schimb, FC Voluntari nu a jucat sâmbătă, atunci când era programat meciul cu FCSB. Aversele puternice din zona Bucureşti – Ilfov au făcut ca meciul să fie amânat pentru o dată ulterioară. Voluntari este „cenuşăreasa” campionatului cu doar opt puncte. Gaz Metan este în continuare pe locurile de play-off, cu 27 de puncte, la egalitate cu FCSB, care are însă un meci mai puţin. În tur, Mediaş s-a impus cu 3-0 la Voluntari.

Tombolă pentru suporteri și concurs de penalty-uri la pauza meciului cu FC Voluntari

Clubul Gaz Metan continuă să le ofere o serie de surprize suporterilor. Astfel, la pauza meciului cu FC Voluntari, va avea loc o tombolă care se adresează atât abonaților cât și celor care își achiziționează bilet pentru jocul de marți seara. Prin tragere la sorți, 5 dintre suporteri vor câștiga câte un tricou al Gazului Metan cu numărul 10. Câștigătorii vor fi anunțați la pauza jocului prin intermediul stației de amplificare, iar numele lor vor fi afișate și pe tabela stadionului. Tricourile vor putea fi ridicate tot la pauza meciului. Tot la pauza meciului se va desfășura un concurs de penalty-uri la care vor participa reprezentanții celor cinci licee medieșene, câte unul pentru fiecare unitate de învățământ. Aceștia vor primi fiecare câte un tricou cu numărul 10 cadou, iar cel care va marca cele mai multe lovituri de pedeapsă va câștiga și o minge cu autografele jucătorilor Gazului Metan. Poarta va fi apărată de unul dintre portarii alb-negrilor. Câștigătorul va fi acela care va marca până la finalul concursului, aceasta fiind pe criteriu eliminatoriu (ai marcat- mergi mai departe – ai ratat – ai pierdut). Ca urmare a acțiunilor de promovare desfășurate în școlile medieșene în aceste zile, peste 1.000 de copii și-au anunțat prezența pe stadion la partida de marți seara cu FC Voluntari.

Dumitru Cardoso dorit de Mirel Rădoi la naţională. E gata să joace sub tricolor: „Am vorbit deja cu familia!”

Dumitru Cardoso (27 de ani), fotbalistul de la Gaz Metan pe care Mirel Rădoi îl vrea naturalizat pentru naţionala mare a României, a reacţionat la auzul veştii date de noul selecţioner ai tricolorilor mari. Fotbalistul cu origini româneşti este mândru că i se poate ivi ocazia de a juca sub tricolor şi a dezvăluit că a discutat deja cu familia sa despre această oportunitate. Proaspăt numit în funcţia de selecţioner, Mirel Rădoi şi-a anunţat, intenţia de a-i naturaliza pe Dumitru Cardoso şi pe Billel Omrani (27 de ani) de la CFR Cluj pentru ca aceştia să poată fi convocaţi la naţionala României. Imediat după Astra – Gaz Metan 1-0, Cardoso a declarat că şi-ar dori să joace pentru tricolori.
„E ceva care mă face foarte mândru, e frumos. Am vorbit de dimineaţă cu familia. Poate să mă cheme dacă joc bine, dacă dau gol, dacă dau assist, dacă sunt un om decisiv. Dacă nu, stau acasă. Imnul nu îl ştiu. Nu îl ştiu, e greu, trebuie să îl învăţ”, a spus Cardoso, după meci, la Telekom Sport.
În ceea ce priveşte partida cu Astra, pierdută de Gaz Metan, Cardoso a spus: „E o echipă cu doi jucători foarte buni, Alibec şi Budescu. Noi am jucat un fotbal bun, dar dacă nu dai gol, asta este”.
Nicolao Manuel Dumitru Cardoso, pe numele său întreg, s-a născut în Suedia, din tată român stabilit în Italia, şi are dublă cetăţenie: italiană şi română. În acest sezon, fotbalistul lui Gaz Metan a marcat de patru ori şi a livrat trei pase de gol, în 14 meciuri.

Astra Giurgiu a învins-o pe teren propriu pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 1-0 (1-0), vineri, în primul meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal. Golul a fost semnat în minutul 26 de Alibec, din pasa lui Budescu. Astra a trimis primele două șuturi spre poartă din lovituri libere. Alibec a tras primul, în minutul 8, dar șutul atenuat de zid a fost prins ușor de Pleșca. A doua „liberă” a fost bătută de Budescu, iar mingea a trecut puțin peste transversală. Medieșenii au replicat în minutul 16. Ely Fernandes a reușit o foarfecă la marginea careului mic, însă Lazar a fost la post. În minutul 17, Gabi Tamaș ș-a faultat în careu pe Darius Olaru. Istvan Kovacs a arătat punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost ratată însă de Marius Constantin. Fundașul Gazului a încercat o scăriță, iar mingea a lovit transversala. La puțin timp, în minutul 26, Astra a reușit să deschidă scorul. Budescu a mai inventat o pasă pentru Alibec, iar atacantul Astrei a șutat impecabil pentru 1-0. Medieșenii au oferit o replică bună. Cardoso a șutat spectaculos, de la distanță, dar lazar a scos cu o paradă de excepție (35). Gaz Metan a încheiat prima repriză cu încă o ocazie importantă, dar și un gol anulat corect pentru ofsaid. În minutul 40, Lazar a mai intervenit o dată, fabulos, la lovitura de cap trimisă de Ely Fernandes. Iar în minutul 45, Marius Constantin a înscris după o minge deviată de Buș, la o lovitură liberă, dar din poziție de ofsaid. În repriza a doua, Astra a trecut la gestionarea rezultatului. Alibec a avut șansa golului de 2-0, însă a trimis modest, din interiorul careului. De partea cealaltă, Gaz Metan a avut o bară, în minutul 70, la șutul lui Chamed, iar Neluț Roșu l-a făcut și el remarcat pe Lazar, cu un șut puternic, de la 18 metri (78). Gaz Metan era neînvinsă de patru etape, în care a înregistrat o victorie şi trei egaluri. Formaţia ardeleană are 27 de puncte şi ocupă locul 5.

Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaş 1-0
Stadion ”Marin Anastasovici” – Giurgiu
A marcat: Denis Alibec (26)
Spectatori: 400
Astra Giurgiu: Lazar – Grahovac, Tamaş, Dima – Răduţ, Simion, Crepulja, V. Gheorghe (Enache ’57), Radunovic – Budescu (Tounkara ’88), Alibec (Biceanu ’80)
Antrenor: Bogdan Andone
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă (Drăghici ’79), Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana, Droppa (Roşu ’58) – Olaru, Fernandes (Chamed ’69), Cardoso – Buş
Antrenor: Edi Iordănescu
Cartonaşe galbene: Crepulja ’22, Grahovac ’24, Tamaş ’43 / Larie ‘7, M. Constantin ‘36
Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Adrian Comănescu
Observatori: Costin Ioan Toma, Aurel Beldeanu.

Avancronica meciului Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaș. Meci foarte greu, cu o adversară în formă maximă.

Meciul de fotbal Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaş va avea loc vineri, 29 noiembrie 2019, în etapa a 18-a a Ligii 1, pe stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu, de la ora 18:00. Partida va fi televizată de Telekom Sport 1 HD, Digi Sport 1 HD şi Look Sport/Plus. Se anunță a fi unul dintre cele mai interesante dueluri ale rundei având în vedere forma pe care cele două formații o traversează în această perioadă. Astra este echipa momentului în Liga 1 având o serie de șase partide consecutive fără înfrângere, giurgiuvenii având victorii pe linie în ultimele cinci partide susținute în campionat, serie care i-au propulsat pe „gemenii” Budescu și Alibec pe locul 4 în clasament, la doar 3 puncte de liderul CFR Cluj, la un punt de Viitorul și la egalitate de puncte cu Universitatea care completează podiumul dar care are un golaveraj superior. De partea cealaltă Gaz Metan se află pe locul 5 cu 27 de puncte, la egalitate cu FCSB care este pe locul 6 având un golaveraj inferior. Ardelenii lui Edward Iordănescu au la rândul lor o serie de patru meciuri la rând fără înfrângere în Liga 1, având însă doar o singură victorie și trei remize. În ultimele cinci „directe” din Liga 1, Astra s-a impus de două ori, Gaz Metan o singură dată în timp ce două partide s-au terminat nedecis. În tur, Gaz Metan Mediaș s-a impus la limită cu 1-0 grație unei reușite semnate de Sergiu Buș în minutul 56. Golgheterul echipei este atacantul Sergiu Buş, care a marcat 7 goluri.  „Gaziştii” au un moral bun, pentru că sunt neînvinşi în ultimele 4 etape, însă vor avea un meci foarte greu, pentru că adversara este în formă maximă.

Echipele probabile

Gaz Metan Mediaş (4-2-3-1): Pleşca, R. Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar. Fofana, Droppa. Olaru, Diakota, Ely Fernandes. Cardoso
Incerţi: Chamed, Sg. Buş
Rezerve: A. Popa, Pleaşcă, R. Popa, Juel-Nielsen, N. Roșu, Drăghici, Sanoh
Astra Giurgiu (4-4-2): Lazăr, Graovac, Tamaş, C. Dima, Radunović, David Bruno, G. Şerban, Crepulja, Răduţ, Alibec, Budescu
Rezerve: Kitanov, Dandea, G. Simion, Fl. Matei, V. Gheorghe, Enache, Bègue