Foresta Suceava, echipă din Liga a III-a, a reuşit surpriza din 16-imile Cupei României la fotbal, învingând echipa din primul eşalon Gaz Metan Mediaş, aflată pe locul 4 în clasamentul Ligii I. Meciul jucat pe stadionul Areni marţi după-amiază s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru echipa gazdă. Sergiu Buş a deschis scorul pentru echipa de Liga I (8), dar echipa gazdă, antrenată de Petre Grigoraş, a reuşit să întoarcă scorul până la pauză, prin golurile înscrise de Drugă (41) şi Martin (44).

Foresta Suceava (III) – Gaz Metan Mediaş 2-1 (2-1)
Stadion Areni – Suceava
Au marcat: Dudu Drugă (41), Robert Martin (44), respectiv Sergiu Buş (8).
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); arbitri asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi), Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ)
Observatori: Zoltan Tamas (Odorheiu Secuiesc) – CCA, Vasile Vamanu (Bacău) – FRF
Foresta Suceava: Cărbune – Mateciuc, Avrămia, Vițelaru – Sumanariu, Căinari, Pavel, Celeandic, Drugă – Grumezescu, Martin
Rezerve: Ailenei, Onofraș, Ichim, Stănescu, Pipoș, Lungu, Boca
Antrenor: Petre Grigoraș
Gaz Metan Mediaş: R. Batista – Marian Pleașcă, I. Larie (Cpt.), R. Popa, R. Trif – N. Roșu, M. Diakota, N. Chamed – S. Drăghici, P. Costea, S. Buș
Rezerve: A. Popa, M. Cikarski, Ely Fernandes, S. Ciocan
Antrenor: Edward Iordănescu

Rezultatele și programul partidelor de disputat plus televizările:

Marți, 24 septembrie
Flacăra Horezu – Astra 0-2
Marcatori: V. Gheorghe (44), Ajayi (83)

Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaș 2-1
Marcatori: Dudu (41), Martin (44) / Buș (8)

UTA Arad – Dinamo 1-3
Marcatori: R. Moise (19) / Moldoveanu (13), Nistor (58), Neicuțescu (82)

Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0
Marcatori: Grăjdan (45+1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3
Marcatori: Pațurcă (63-pen), Negruț (90+1) / R. Ion (38), Barbu (78-pen), Deretti (84)

Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3
Marcatori: Nica (2), Bari (53) / D. Benzar (17), Țîră (43), Costin (60)

U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj 2-3 (d.p)
Marcatori: Bălan (7, 14) / Telcean (41), Rafa (51, 90+5)

Miercuri, 25 septembrie

Chindia Târgoviște – AFC Hermannstadt (stadion Ilie Oană – Ploiești, ora 16:00, în direct la Digi, Look, Telekom)
CS Făurei – CS Mioveni (stadion Orășenesc – Făurei, ora 16:30)
Industria Galda – FC Petrolul Ploiești (Galda Arena – Galda de Jos, ora 16:30)
CSM Reșița – Universitatea Craiova (stadion Ion Oblemenco, ora 18:45, în direct la Digi, Look, Telekom)
FC Botoșani – CFR Cluj (stadion Municipal – Botoșani, ora 21:30, în direct la Digi, Look, Telekom)

Joi, 26 septembrie

Ripensia Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (stadion Electrica – Timișoara, ora 16:30)
Sănătatea Cluj – FC Viitorul Constanța (Cluj Arena – Cluj-Napoca, ora 16:30, în direct la Digi, Look, Telekom)
Fotbal Club Rapid – ACSM Politehnica Iași (stadion Gloria – Buzău, ora 18:45, în direct la Digi, Look, Telekom)
Metaloglobus București – FCSB (stadion Anghel Iordănescu – Voluntari, ora 21:30, în direct la Digi, Look, Telekom)