Poli Iaşi a trecut la limită de Gaz Metan Mediaş în primul meci disputat în Copou în acest an şi s-a apropiat la doar două puncte de ultimul loc care asigură prezenţa în play-off. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Zaharia, în minutul 29. Acesta a reluat în plasă o minge respinsă în faţă de Pleşca, după un şut bun din stânga al lui Andrei Sin. Mihalache a fost şi el aproape de gol la ultima fază a primei părţi, dar Pleşca a intervenit salvator sub bară după o torpilă trimisă de închizătorul de conjunctură al gazdelor. Repriza secundă a fost lipsită de faze de poartă, singura ocazie notabilă fiind consemnată în minutul 77, când Chamed l-a găsit la post pe Mino, cu un şut înşelător din careu. Învingătoare cu 1-0 în faţa Mediaşului, Poli a reintrat cu şanse reale în cursa pentru play-off, distanţa faţă de locul 6 fiind de doar două puncte. Pentru ieşeni urmează o deplasare de foc cu Viitorul, meci ce poate netezi drumul moldovenilor către o nouă prezenţă în grupa de elită a Ligii I. De cealaltă parte, Mediaşul lui Edi Iordănescu a uitat să mai câştige şi a coborât pe locul 10 în clasament.

CSM Poli Iaşi – Gaz Metan Mediaş 1-0 (1-0)
A marcat: Zaharia ’29;
Stadion: „Emil Alexandrescu”; Spectatori: circa 2.500;
CSM Poli (antrenor Flavius Stoican): Mino – Bosoi, Gardoş, Frăsinescu (căpitan), Sin – Mihalache – Zaharia, Semedo (’82 Mihăescu), Flores (’88 Bădic), Burlacu (’77 Panţîru) – Garros;
Gaz Metan (antrenor Edward Iordănescu): Pleşca – V. Creţu, Cristea, M. Constantin (căpitan), Romeo – Fofana (’59 Chamed), Aurelio – Olaru (’81 Mailat), Ivanov, Fernandez – Yazalde (’76 Rondon);
Arbitri: Radu Petrescu – Adrian Ghinguleac, Mircea Grigoriu;
Cartonaşe galbene: Sin ’65, Bosoi ’87, Zaharia ’89, Mino ’90+3, respectiv Fofana ’45, Cristea ’57, Creţu ’63, Fernandez ’88.