Turul 2 al Cupei României la baschet masculin a reprezentat primul moment în care s-au întâlnit echipele din grupa valorică A cu cele din grupa valorică B în actuala stagiune competițională. Surpriza a venit de la Mediaș, acolo unde cei de la CSM au învins Dinamo Știința, scor 84-79. Nici acest meci nu a fost ferit de un moment neplăcut. Astfel, veteranul Octavian Popa Calotă s-a lovit pe finalul primului sfert cu dinamovistul Tony Gugino. „Kevin” și-a spart capul și a ieșit de pe teren direct la spital, unde a primit cinci copci. Din fericire, nu a fost nimic grav și Calotă nu a avut nici el nevoie de internare la spital. Oaspeții au condus o singură dată, după care ardelenii au trecut la conducere și nu au mai cedat-o. Dinamo a rămas în urmă la un maxim de 12 puncte, însă a revenit și egalat situația la 79 în penultimul minut de joc. Jonathan Barnes a marcat apoi trei puncte pentru gazde, acestea menținându-se în avantaj până la final, Titus Nicoară stabilind scorul final. Jacob Gibson a totalizat 23 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, Titus Nicoară a izbutit 18 puncte, 13 recuperări și 4 pase decisive, iar Nikola Siladji a adăugat 16 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive pentru Mediaș. Returul se dispută pe 4 decembrie anul curent. Învingătoarele avansează în sferturile de finală ale Cupei României.