Home » Archive for "BASCHET"

BASCHET : Start în faza semifinală pentru echipa de baschet masculin CSM Mediaş

După o pauză de iarnă, formația de baschet masculin a Clubului Sportiv Municipal Mediaș își va începe, luni după-amiază începând cu ora 16:30, la Sala Sporturilor, incursiunea în faza semifinală a Ligii 1, împotriva echipei CSU Știința București. Cele opt echipe cu drept de promovare calificate pentru penultimul act al competiției se vor duela în sistem fiecare cu fiecare în dublă manșă. Primele patru clasate la capătul fazei semifinale se califică pentru turneul final, care va stabili numele celor două echipe care promovează în primul eșalon baschetbalistic al României. Programul este următorul:
Etapa 1
C.S.M. Sighetu Marmației – C.N. Aurel Vlaicu București – sâmbătă (21.01), ora 11:00
A.B.C. Athletic Constanța – C.S.M. Ploiești – sâmbătă (21.01), ora 15:00
C.S.M. Mediaș – C.S.U. Știința București – luni (22.01), ora 16:30
C.S.O. Voluntari – C.S. Cuza Sport Brăila – miercuri (28.02), ora 14:00

Despre adversarii noștrii

CSU Știința București este o echipă de baschet din municipiul București ce evoluează momentan (2017-2018) în liga 1 de baschet masculin. Echipa bucureșteană a câștigat la finele sezonului 2013-2014 liga 1 reușind astfel promovarea în liga națională, însă din motive financiare nu s-a înscris în cea mai puternică ligă din România. În sezonul 2016-2017 a terminat faza de calificare pe locul secund cu 8 victorii plus 4 înfrângeri reușind să ajungă în grupa semifinală unde a terminat însă pe locul 6 cu un bilanț final de 5 victorii plus 9 înfrângeri.

BASCHET : CSM Mediaș a obținut semnătura lui Sergiu Pop

Pe 21 ianuarie va începe faza semifinal a Ligii 1 la Baschet Masculin. Echipa de baschet masculin CSM Mediaș, a anunțat un nou transfer pentru pregătirea următoarelor meciuri. Astfel CSM Mediaș a obținut semnătura lui Sergiu Pop. Baschetbalistul a jucat la rândul său în trei partide pentru CSM CSU Oradea în acest sezon, dar el are o experiență de 8 sezoane în primul eșalon din România, evoluând în trecut și pentru CSM Miercurea Ciuc sau Farul Constanța. Sergiu Pop este un jucător ce poate să acopere mai multe poziții. El s-a dovedit a fi un component deosebit de util al echipei orădene în ultimii ani, datorită faptului că a acoperit de fiecare dată pentru colegii săi, lucru deosebit de important în special la antrenamente. În prima etapă a fazei semifinale a Ligii 1 la Baschet Masculin, CSM Mediaș va primi vizita lui Știința București în data de 21.01.2018.
„Sergiu Pop a ajuns la un acord cu conducerea clubului pentru a i se permite să încerce o altă provocare în carieră. Pe această cale, CSM Oradea îi mulțumește lui Sergiu pentru contribuția avută și pentru că a fost, în toată perioada colaborării, la dispoziția echipei și îi urează mult succes în continuarea activității sportive și nu numai”, se arată într-un comunicat al echipei CSM CSU Oradea. Sergiu Pop a fost prezent la antrenamentul de luni seară al echipei orădene, dar nu s-a mai antrenat alături de foştii săi coechipieri.

2016-2017 CSM CSU Oradea

BASCHET : S-a stabilit programul meciurilor din faza semifinală a Ligii 1 la baschet masculin

Federația Română de Baschet a publicat programul meciurilor din următoarele faze ale Ligii 1 la baschet masculin. Programul constă din 6 etape, tur-retur. C.S.M. Mediaș va debuta în turneul semifinal pe teren propriu, urmând să întâlnească pe C.S.U. Știința București, ocupanta locului 3 din grupa 3 de calificare. Potrivit sistemului competițional se va juca în sistem fiecare cu fiecare, în dublă manșă. Rezultatele din prima fază a competiției se anulează, inclusiv cele disputate în compania echipei alături de care s-a calificat din grupa de calificare. Reamintim că în prima fază a competiției au existat patru grupe. Primele două echipe cu drept de promovare din fiecare grupă au avansat în faza semifinală a celui de-al 2-lea eșalon baschetbalistic al României. Programul este următorul :

A.B.C. Athletic Constanța – C.S.U. Știința București

Primele patru clasate la capătul fazei semifinale se califică pentru turneul final, care va stabili numele celor două echipe care promovează în primul eșalon baschetbalistic al României. Reamintim că perioada de transferuri pentru Liga 1 masculin, este 25.12.2017-15.01.2018.

CSM Mediaș s-a calificat la turneul semifinal de baschet masculin de pe locul doi din grupa 1

Vineri seară, după meciul cu CSM Sighetu Marmației din Sala Sporturilor, CSM Mediaș și-a încheiat evoluțiile în sezonul regulat al Ligii 1 de baschet masculin, ediția 2017-2018. Conform așteptărilor, jocul din ultima etapă, a 10-a a campionatului, le-a revenit oaspeților, scorul final fiind edificator despre diferența dintre cele două echipe: 74-94. În clasamentul final al Grupei a 1-a, primul loc a fost ocupat de CSM Sighetu Marmației cu 18 puncte, urmată de CSM Mediaș 16 puncte, BC Timba 2 Timișoara 16 puncte, ACS Târgu Jiu 15 puncte, BC SCM 2 Timișoara 15 puncte și CSU CSM LPS 2 Oradea cu 10 puncte.
În faza semifinală a Ligii 1 merg primele două clasate cu drept de promovare din fiecare grupă. Formațiile calificate în faza semifinală, opt la număr, vor forma o singură serie, în care se va juca „fiecare cu fiecare”. Startul este programat după data de 15 ianuarie 2018. Spre deosebire de sezonul anterior, nu se va ține cont de rezultatele directe din faza inaugurală (sezonul regulat). Primele patru clasate se califică la turneul final de promovare, în urma căruia primele două clasate obțin dreptul de participare în Liga Națională de baschet masculin, ediția 2018-2019.
Pe lângă CSM Mediaș și CSM Sighetu Marmației, vor mai juca în faza semifinală echipele BC Athletic Constanța, Colegiul Național „Aurel Vlaicu” București, CSO Voluntari, CSM Ploiești, CS Cuza Sport Brăila și una dintre formațiile bucureștene CSU Știința și CS Agronomia (sunt la egalitate de puncte, meciul direct se dispută vineri seară!).

Meci de baschet mâine la Mediaș. CSM Mediaș – CSM II Oradea

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal Mediaș va disputa mâine o partidă pe teren propriu, avându-i ca adversari pe membrii echipei CSM II Oradea. Iubitorii baschetului sunt așteptați joi, 14 decembrie, cu începere de la ora 17:00,  la Sala Sporturilor din municipiu, pentru a încuraja echipa locală. În clasamentul Ligii 1 Seria 1 la baschet masculin, echipa locală CSM Mediaș se află pe locul 1 cu 13 puncte, cu 5 victorii și 3 înfrângeri. Adversarii noștrii sunt clasați pe locul 6, ultimul, cu 7 meciuri pierdute, nici o victorie și 7 puncte. Intrarea la această partidă este este liberă.

Târgul de Crăciun animat de participanţii la întâlnirea cu baschetbaliştii de la CSM Mediaş

Ziua de sâmbătă a fost deosebită pentru toţi cei prezenţi în Piaţa Regele Ferdinand I, datorită surprizei pregătite de către membrii secţiei de baschet a Clubului Sportiv Municipal Mediaş. Alături de Moş Crăciun, baschetbaliştii au facut scurte demonstraţii, iar copiii li s-au alăturat, încercând să înscrie cât mai multe puncte! La finalul evenimentului, toţi copiii au fost răsplătiţi cu cadouri surpriză. Lotul CSM Mediaș este format din: Dominic Csender, Vlad Mihai Colceriu, Nicolas Cristian Barbu, Ștefan Filipaș, Vlad Laurențiu Tincu, Alexandru Radu Popa, Vlad Raul Szekely, Cezar Mihai Suciu, Traian Petru, David Ciprian Roman, Vasile Sergiu Idu și Adrian Paul Adam. Jucătorii sunt antrenați de Mihai Popa și Dan Popa. Mai multe fotografii de la acest eveniment găsiți AICI.

BASCHET : CSM Mediaș învinge în deplasare CSU CSM LPS 2 Oradea cu scorul de 67-64

CSM Mediaș a câștigat meciul cu CSU CSM LPS 2 Oradea contând pentru etapa a 4-a din Liga 1 la baschet masculin – ediția 2017/18. Rezultatul final a fost de 64-67. Meciul s-a desfășurat joi (09.11), la Arena Antonio Alexe. Jocul a demarat favorabil echipei orădene , care a înscris primele șase puncte. Diferența a crescut, ajungându-se la 22-9 în minutul opt al întâlnirii. Mediaș a înscris ultimele patru puncte ale primei secvențe, astfel încât la prima pauză scorul era de 22-13. Medieșenii au reușit să se apropie pe tabela de marcaj. Elevii lui Mihai Popa au strâns la 31-26, dar Oradea a terminat mai bine repriza. Scorul la jumătatea confruntării a fost de 38-29, după 20 minute de joc în care amfitrionii au beneficiat de foarte multe recuperări ofensive, iar oaspeții au irosit prea multe aruncări libere. Repriza secundă a demarat favorabil amfitrionilor. Elevii Valeriei Scheiner s-au desprins la 46-32, însă lucrurile au continuat în notă favorabilă echipei dim Mediaș. Aceasta s-a apropiat la două posesii, scor 55-50, după 30 minute de joc efectiv. Două reușite de pe semicerc pentru CSM Mediaș au echilibrat situația pe tabela de marcaj, scor 57-56. Niciuna dintre protagoniste nu a marcat preț de mai bine de două minute de joc efectiv. Oaspeții au trecut pentru prima dată în avantaj pe la jumătatea secvenței decisive și s-au desprins la șapte puncte, după care orădenii au replicat, strângând situația la 64-65 cu un minut înainte de final. Oradea a avut ultima șansă de a marca, însă o încercare de la nouă metri a fost blocată de apărătorii Mediașului și partida s-a terminat cu scorul de 67-64. Vlad Tincu a totalizat 33 puncte. Idu a adăugat 10, iar Popa a terminat cu 9 puncte pentru CSM Mediaș. În urma acestui rezultat, CSM Mediaș are 4-0 la general.

CSM Mediaș și-a aflat adversarele din Liga 1 sezonul 2017/18 la baschet masculin

Mediașul revine în baschetul românesc, prin nou infințată CSM Mediaș, echipă finanțată de Primăria Mediaș. Un număr de 25 echipe s-au înscris în ediția 2017/18 a Ligii 1 la baschet masculin. Este vorba despre cele 12 formații satelit ale grupărilor din Liga Națională, respectiv 13 grupări cu drept de promovare. În prima fază echipele au fost repartizate în patru grupe după cum urmează:
Grupa A – CSM CSU Oradea, BC SCM Timișoara, Timba Timișoara, ACS Târgu Jiu, CSM Sighetu Marmației, CSM Mediaș.
Grupa B – U-BT Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu, BC Mureș, CSU Brașov, CSM Ploiești, CSO Voluntari.
Grupa C – CSM Steaua București, Dinamo București, SCM U Craiova, Cuza Sport Brăila, CSU Ploiești, Agronomia București, Știința București.
Grupa D – Politehnica Iași, Phoenix Galați, BCMU FC Argeș Pitești, Rapid București, Athletic Constanța, Aurel Vlaicu București.
Așadar, Grupa C are șapte componente, iar celelalte au câte șase. Remarcăm faptul că în noul sezon competițional revin cu echipe la nivel de seniori orașe ca Mediaș, Brașov și Târgu-Jiu. De asemenea, s-a reînființat echipa de baschet din cadrul CSM Ploiești. Totodată debutează echipele din Sighetu Marmației și Voluntari.
CSM Sighetu Marmației
Primele două clasate cu drept de promovare din fiecare grupă se califică în faza semifinală.Cele opt echipe calificate formează o singură grupă și se va juca în sistem fiecare cu fiecare. Spre deosebire de sezonul anterior, nu se va ține cont de rezultatele directe din faza inaugurală. Primele patru clasate se califică la turneul final de promovare. Locurile 1 și 2 din Liga 1 obțin dreptul de participare în Liga Națională – ediția 2018/19.

BASCHET U18 : Cuza Sport Brăila – CSS Mediaș 69-71 în turneul semifinal

În Sala Polivalentă Danubius din Brăila, s-au întâlnit echipele de baschet juniori U18 de la Cuza Sport Brăila și CSS Mediaș. Meciul părea să aibă aceiași soartă ca al celui de la meciul juniorilor U16 dintre cele două cluburi, dar de data aceasta nervii au fost mult mai mari, iar erorile baschetbaliștilor mult mai multe. După un final tensionat, CSS Mediaș s-a impus cu 71-69, cu un coș al victoriei când mai erau 8 secunde de joc. Chiar dacă baschetbaliștii de la Cuza Sport Brăila au marcat primul coș al meciului prin Viuleț, oaspeții au reușit să treacă la conducere și să distanțeze la 10 puncte la finalul primului sfert, scor 14-24. La pauza mare CSS Mediaș conducea cu 39-31, o diferență care în baschet poate fi surmontată ușor. Sfertul al patrulea nu a mai început la fel de bine pentru brăileni cum s-a încheiat cel de-al treilea și astfel cei de la CSS Mediaș au revenit în avantaj, scor 51-55. La jumătatea ultimului sfert Cuza Sport Brăila conducea cu 61-60, pentru ca la următorul atac să se distanțeze la 3 puncte. Finalul de meci a fost plin de suspans. După ce brăilenii a marcat pentru 65-61, cea mai mare diferență în favoarea lor din acest meci, oaspeții au egalat din nou, 65-65. Brăilenii au pierdut un prim atac, au recuperat posesia și au mai avut la dispoziție o secundă și 50 de sutimi pentru un ultim atac, care să trimită meciul în over-time, dar mingea a ajuns sub panou la brăileni, dar aceștia nu a reușit să înscrie coșul egalizator și meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților, 69-71 (14-24, 17-15, 20-10, 18-22). În etapa următoare, baschetbaliștii juniori U18 de la CSS Mediaș vor juca pe teren propriu, vineri, 3 februarie de la ora 14:00 împotriva celor de la CN Aurel Vlaicu București.

BASCHET U16 : Cuza Sport Brăila – CSS Mediaș 59-54 în turneul semifinal

Sâmbătă dimineață, de la ora 11.00, echipa de baschet juniori U16 de la CSS Mediaș, a avut de înfruntat pe cei de la CS Cuza Sport Brăila în deplasare, în etapa a III-a din grupa 2 a turneului semifinal, grupa valorică A. După un joc plin de suspans, în care oaspeții au condus până în ultimul sfert, brăilenii au reușit să întoarcă rezultatul și să câștige cu 59-54 (17-20, 13-14, 13-13, 16-7). Primele trei sferturi au fost destul de echilibrate, dar cei care s-au aflat în permanență la conducere au fost băieții de la Mediaș. În ultimul sfert, brăilenii au început de la un handicap de patru puncte, scor 43-47 și au reușit să treacă la conducere. Mediașul a egalat, însă brăilenii au reușit să se desprindă la 9 puncte, scor 59-50, pe fondul unei apărari foarte bune, colaborate cu atacuri finalizate. Pe final de meci oaspeții au reușit să mai reducă din handicap, iar la final baschetbaliștii brăileni s-au impus la 5 puncte, scor 59-54. Pentru medieșeni, care au făcut deplasarea la Brăila doar cu 8 jucători la U16, cele mai multe puncte au fost marcate de căpitanul echipei, P. Adam, care a înscris 18 puncte. În etapa următoare, juniorii U 16 de la CSS Mediaș vor juca duminică, 5 februarie 2017 pe teren propriu cu LPS Bihorul Oradea.