Home » Archive for "BASCHET"

BASCHET U18 : Cuza Sport Brăila – CSS Mediaș 69-71 în turneul semifinal

În Sala Polivalentă Danubius din Brăila, s-au întâlnit echipele de baschet juniori U18 de la Cuza Sport Brăila și CSS Mediaș. Meciul părea să aibă aceiași soartă ca al celui de la meciul juniorilor U16 dintre cele două cluburi, dar de data aceasta nervii au fost mult mai mari, iar erorile baschetbaliștilor mult mai multe. După un final tensionat, CSS Mediaș s-a impus cu 71-69, cu un coș al victoriei când mai erau 8 secunde de joc. Chiar dacă baschetbaliștii de la Cuza Sport Brăila au marcat primul coș al meciului prin Viuleț, oaspeții au reușit să treacă la conducere și să distanțeze la 10 puncte la finalul primului sfert, scor 14-24. La pauza mare CSS Mediaș conducea cu 39-31, o diferență care în baschet poate fi surmontată ușor. Sfertul al patrulea nu a mai început la fel de bine pentru brăileni cum s-a încheiat cel de-al treilea și astfel cei de la CSS Mediaș au revenit în avantaj, scor 51-55. La jumătatea ultimului sfert Cuza Sport Brăila conducea cu 61-60, pentru ca la următorul atac să se distanțeze la 3 puncte. Finalul de meci a fost plin de suspans. După ce brăilenii a marcat pentru 65-61, cea mai mare diferență în favoarea lor din acest meci, oaspeții au egalat din nou, 65-65. Brăilenii au pierdut un prim atac, au recuperat posesia și au mai avut la dispoziție o secundă și 50 de sutimi pentru un ultim atac, care să trimită meciul în over-time, dar mingea a ajuns sub panou la brăileni, dar aceștia nu a reușit să înscrie coșul egalizator și meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților, 69-71 (14-24, 17-15, 20-10, 18-22). În etapa următoare, baschetbaliștii juniori U18 de la CSS Mediaș vor juca pe teren propriu, vineri, 3 februarie de la ora 14:00 împotriva celor de la CN Aurel Vlaicu București.

BASCHET U16 : Cuza Sport Brăila – CSS Mediaș 59-54 în turneul semifinal

Sâmbătă dimineață, de la ora 11.00, echipa de baschet juniori U16 de la CSS Mediaș, a avut de înfruntat pe cei de la CS Cuza Sport Brăila în deplasare, în etapa a III-a din grupa 2 a turneului semifinal, grupa valorică A. După un joc plin de suspans, în care oaspeții au condus până în ultimul sfert, brăilenii au reușit să întoarcă rezultatul și să câștige cu 59-54 (17-20, 13-14, 13-13, 16-7). Primele trei sferturi au fost destul de echilibrate, dar cei care s-au aflat în permanență la conducere au fost băieții de la Mediaș. În ultimul sfert, brăilenii au început de la un handicap de patru puncte, scor 43-47 și au reușit să treacă la conducere. Mediașul a egalat, însă brăilenii au reușit să se desprindă la 9 puncte, scor 59-50, pe fondul unei apărari foarte bune, colaborate cu atacuri finalizate. Pe final de meci oaspeții au reușit să mai reducă din handicap, iar la final baschetbaliștii brăileni s-au impus la 5 puncte, scor 59-54. Pentru medieșeni, care au făcut deplasarea la Brăila doar cu 8 jucători la U16, cele mai multe puncte au fost marcate de căpitanul echipei, P. Adam, care a înscris 18 puncte. În etapa următoare, juniorii U 16 de la CSS Mediaș vor juca duminică, 5 februarie 2017 pe teren propriu cu LPS Bihorul Oradea.

Echipele de baschet de la C.S.S. Mediaş U 18 şi U16 au pierdut în primele meciuri din cadrul fazei semifinale

Sâmbătă şi duminică a avut loc la Sala Sporturilor din Mediaş, meciurile de baschet U16 şi U18, din cadrul fazei semifinale a Campionatului Naţional de baschet masculin, meciuri susţinute de Clubul Sportiv Şcolar Mediaş în compania echipelor U-Mobitelco Cluj Napoca şi B.C. Slam Bucureşti. În meciul de sâmbătă echipa de baschet C.S.S. Mediaş U18 a pierdut dramatic cu scorul de 69 : 130 în faţa formaţiei U-Mobitelco Cluj Napoca U18. Duminică s-a disputat meciul dintre formaţiile C.S.S. Mediaş şi BC Slam Bucureşti, scorul final fiind 50 : 64 pentru bucureşteni. Mai multe fotografii găsiţi AICI.
Următoarele meciuri:
U18 : 21 ianuarie 2017 : C.S.S. Mediaş U18 – C.S.U. Braşov U18
U16 : 22 ianuarie 2017 : C.S.S. Mediaş U16 – A.C.S. MC Ball Mangalia U16

Federația Română de Baschet a decis să mențină sistemul competițional al Ligii Naționale de baschet masculin

baschet

Ediţia 2016-2017 a Ligii Naţionale de baschet masculin nu va suferi nici o modificare la nivelul sistemului competiţional, comparativ cu stagiunea recent încheiată. Biroul federal întrunit miercuri după-amiază a votat pentru păstrarea aceleiaşi structuri, cu 12 echipe, nedorind să aloce niciun „wild-card” echipelor aflate pe lista de aşteptare, şi anume Energia Tg. Jiu, Gaz Metan Mediaş, Timba Timişoara sau Politehnica Iaşi. …continue reading