Home » Archive for "BASCHET"

CSM Târgu Mureș a învins-o pe teren propriu pe CSM Mediaș cu scorul de 85-60 în LNBM

CS Municipal Târgu Mureş a învins-o în deplasare pe CS Municipal Mediaş cu scorul de 85-60 (20-20 13-20 14-17 13-28), în primul meci din seria pentru locurile 11-12, și se dispută după sistemul cel mai bun din trei întâlniri, mureşenii luând o importantă opțiune pentru a încheia conturile după al doilea meci. Acesta va loc marți, 21 mai 2019, de la ora 19:00 în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș. Partida de la Mediaș a fost tratată de cele două echipe pe măsura mizei pe care o reprezintă acest duel. Principalii marcatori ai echipei medieşene au fost Titus Nicoară cu 16 puncte (5×3), 11 recuperări și 3 pase decisive, Stefan Sajin cu cu 16 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă și Cornel Ciocata cu 14 puncte (1×3), 6 recuperări și 3 pase decisive.

CSM Mediaș va întâlni astăzi formația CSM Târgu Mureș, în confruntarea pentru locurile 11-12

Baschetbaliștii de la CSM Mediaș vor întâlni formația CSM Târgu Mureș, în confruntarea pentru locurile 11-12 din Liga Națională de baschet masculin. Primul meci este programat sâmbătă, 18 mai, de la ora 18:00 la Mediaș, urmând ca partida retur să aibă loc, trei zile mai târziu, la Târgu Mureș. În caz de egalitate la general, o nouă partidă, decisivă, se va juca la 25 mai pe terenul grupării medieșene. Partida se va disputa în Sala Sporturilor din Mediaș, iar intrarea este liberă.

CSM Phoenix CSU Galați a învins CSM Mediaș în play-off-ul LNBM

Echipa de baschet CSM Phoenix CSU Galați a luat o opțiune pentru accederea în finala pentru stabilirea locurilor 9-10 la finalul LNBM. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 66-61 (13-10, 16-13, 24-17, 13-21) în jocul de pe teren propriu cu CSM Mediaș. După un prim sfert câștigat cu scorul 13-10, formația gălățeană a intrat în avantaj de șase puncte la pauza mare, după ce a câștigat al doilea parțial cu scorul 16-13. Sfertul trei a fost adjudecat de gazde cu scorul 24-17, în timp ce oaspeții au reveni în a patra secvență câștigată cu scorul 21-13. Marko Perovic s/a remarcat de la gazde, cu 15 puncte, 5 recuperări, iar Stefan Sajin, de la oaspeţi, cu 16 puncte, 4 recuperări. Luni, 13 mai, la Mediaș, este programat meciul doi al seriei, iar dacă va fi cazul se va juca și meciul trei, decisiv, la Galați. Învingătoarea dintre CSM Phoenix CSU și CSM Mediaș va juca în finala pentru stabilirea locurilor 9-10 cu învingătoarea dintre CSO Voluntari și CSM Târgu Mureș, ilfovenii conduc seria cu 1-0 după primul meci.

CSM Mediaș va disputa joi al doilea meci pentru locurile 9-16 împotriva echipei CSM Sighetu Marmației

Faza a III-a a campionatului primei ligi la baschet masculin continuă cu meciurile din Play-Off și Play-Out, meciuri ce se vor derula pe parcursul a trei zile. Joi, 2 mai 2019 începând cu ora 17:00, se va desfășura meciul 2 al turului în cadrul turneului 9-16 pentru ultima fază a Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2018/19, iar în caz de egalitate jocul trei va avea loc la Mediaș. Formația CSM Mediaș, va juca în deplasare cu CSM Sighetu Marmației. O opțiune importantă a luat CSM Mediaș, după ce a învins în primul meci pe teren propriu cu scorul de 91:84 (26:19, 22:22, 20:21, 23:22). De la medieșeni, cei mai buni marcatori ai partidei au fost Stefan Sajin și Andrija Simovic (câte 19), Milan Vulic (14) și Dragoș Mihai Andrei (12). Maramureșenii sunt însă cu gânduri mari și vor să producă o surpriză, ceea ce le-ar da dreptul să spere la o calificare pentru locurile 9-12. Câștigătoarea acestui joc va juca împotriva câștigătoarei meciului dintre Miercurea Ciuc și Voluntari pentru locurile 9-12, iar pierzătoarea va întâlni învinsa aceluiași joc în vederea desemnării locurilor 13-16. Meciurile sunt programate să se dispute după sistemul ”2 din 3 jocuri”. Iată și programul:

BASCHET: CSM Mediaș a fost învinsă de ABC Athletic Constanța la 4 puncte diferență

Vineri seară, în Sala Sporturilor din Constanța, în etapa a 10-a a Ligii Naționale de baschet masculin, grupa galbenă, ABC Athletic Constanța a câştigat întâlnirea cu CS Municipal Mediaș, cu scorul de 78-74, la pauză 40-38. A fost primul succes obţinut în acest an de baschetbaliştii constănțeni. Scorul pe sferturi în meciul ABC Athletic – CSM Mediaş: 23-25, 17-13, 15-20, 23-16. Înaintea ultimului sfert, CSM Mediaș se afla la conducere cu 58-55, însă formația constănțeană a reușit să revină și să se impună. În urma acestui rezultat, echipa medieșeană termină clasamentul pe locul 5 din grupa galbenă , și va juca în play-off-ul 9 – 16 cu CSM Sighetu Marmaţiei.

Clasament Grupa Galbenă

BASCHET: Dinamo Știința s-a impus în deplasare pe terenul celor de la CSM Mediaș cu scorul de 91-79

Baschetbaliștii de la CSM Mediaș, au pierdut la o diferență de 15 puncte, meciul de baschet disputat vineri în Sala Sporturilor din Mediaș împotriva echipei Dinamo Știința București. Scorul final a fost de 91-79 (20-27, 21-26, 20-23, 18-15), iar meciul a contat pentru Liga Națională de Baschet Masculin, Grupa Galbenă, etapa a 9-a. Dinamo Știința a dominat clar meciul, diferența de 15 puncte de la finele sfertului trei fiind sugestivă pentru cum s-au desfășurat ostilitățile. Karem Storey și Stefan Sajin au reușit fiecare câte 18 puncte, Sajin cu 12 recuperări, Titus Nicoară 11 puncte și 13 recuperări, și Vulic cu 10 puncte pentru Mediaș. De cealaltă parte, Justin Baker a făcut din nou un meci mare, terminând cu 30 de puncte și 10 recuperări. L-au urmat Barro 14p, Deloach 14p, Kumpys 10p, Kemp 9p, Ioniță 4p, Calenic 3p, Năsturescu 3p, Diaconescu 2p, Badiu 2p. În ultima etapă, CSM Mediaș se va duela cu ABC Athletic Constanța în deplasare.

sursa foto: Baschet Mediaș

BASCHET: CSM Mediaș a fost învinsă de CSA Steaua București în etapa a 8-a din LNBM cu scorul de 84-60

Echipa de baschet masculin CSM Mediaș, a pierdut meciul jucat în deplasare împotriva echipei CSA Steaua București cu scorul de 84–60 (25–16, 11-14, 35–16, 13-14) din etapa a 8-a din faza a 2-a a sezonului regulat în Liga Națională de baschet masculin – ediția 2018/19, Grupa Galbenă. Diferența s-a făcut în sfertul al treilea, câștigat de formația gazdă la 19 puncte. De la CSM Mediaș s-au remercat: Titus Nicoară cu 13 puncte (1X3), 5 recuperări și 2 pase decisive, Stefan Sajin cu 13 puncte, 10 recuperări și o pasă decisivă, Andija Simovic cu 12 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă. Următorul meci se va disputa pe teren propriu, vineri 29 martie 2019 începând cu ora 18:00, împotriva echipei Dinamo Știința București.

CLASAMENT

BASCHET: CSM Mediaș va juca în deplasare cu Steaua București în etapa a 8-a din faza a 2-a a LNBM

Etapa a 8-a din faza a 2-a a sezonului regulat în Liga Natională de baschet masculin – ediția 2018/19 se va desfăsura în perioada 23-24 martie, cu precizarea că un meci din Grupa Galbenă a avut loc miercuri (20.03). Echipa de baschet masculin, CSM Mediaș, va juca sâmbătă, 23 martie 2019, începând cu ora 18:00, în deplasare cu Steaua București. Iată programul rundei:

6. ABC Athletic Constanța 8 8 0 8 0 542 – 702

BASCHET: CSO Voluntari învinge CSM Mediaș pe teren propriu cu scorul de 92-84 în etapa a VI-a din LNBM

CSO Voluntari a învins la Mediaș, scor 92-84. Ardelenii au câștigat prima repriză la limită, scor 50-48. Ilfovenii au replicat în repriza secundă, atunci când au marcat 44 puncte și s-au apărat mult mai bine decât au făcut-o în prima jumătate a partidei. S-au consemnat nouă egalități și șapte schimbări la conducere în cadrul acestei partide. Voluntari a trecut definitiv la conducere în minutul 29, scor 65-64. Danilo Tasic a reușit 23 puncte, 10 recuperări, 5 pase decisive, 2 capace, Goran Martinic a adăugat 21 puncte, 4 pase decisive, iar Ernest Zeigler a terminat cu 18 puncte, 7 recuperări pentru formația câștigătoare. Replica a venit de la Andrija Simovic, autor a 24 puncte, 4 recuperări, Stefan Sajin cu 18 puncte, 8 recuperări, respectiv Milan Vulic cu 16 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive pentru Mediaș. Pentru echipa noastră, următoarea confruntare va avea loc sâmbătă 16.03.2019 ora 18:00 în Sala “Dunărea Galați” împotriva echipei CSM Phoenix CSU Galați. Rezultatele etapei a 6-a din faza a 2-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin Grupa Galbenă:

Joi (07.03) Steaua București – CSM Phoenix CSU Galați, scor 94-64
Vineri (08.03) CSM Mediaș – CSO Voluntari, scor 84-92
Sâmbătă (09.03) Dinamo Știința București – Athletic Constanța, scor 85-73

BASCHET: CSM Mediaș întâlnește astăzi CSO Voluntari în etapa a 6-a din LNBM

Etapa a VI-a din cadrul Campionatului Național de Baschet Masculin aduce confruntarea dintre ocupantele pozițiilor 2 și 5 din cadrul Grupei Galbene. În precedenta întâlnire disputată la jumătatea lunii ianuarie CSO Voluntari, s-a impus cu scorul de 105-97. Meciul se va disputa vineri, 8 martie 2019 începând cu ora 18:00, în Sala Sporturilor din Mediaș. CSM Mediaș se află pe poziția a 5-a cu 6 puncte (1-4-0), în timp ce adversarii de vineri ocupă locul 2 și au acumulat 9 puncte (4-1-0). Programul jocurilor din etapa a 6-a din faza a 2-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2018/19: