Home » Archive for "BASCHET"

Turneu de baschet masculin U18 Final B la Mediaș

În această săptămână, Mediașul este gazda turneului final B la baschet masculin U18. Acest turneu va determina locurile 7-13 pe țară.
CSM VSK Miercurea Ciuc
Acest turneu este ultimul din acest sezon și sunteți așteptați să veniți în număr cât mai mare să susțineți echipa din Mediaș. Intrarea este liberă la toate meciurile! Programul echipei noastre este următorul:

CSS Mediaș – CSS Târgoviște

BASCHET: CSM Mediaș a pierdut și în ultima etapă a fazei semifinale a Ligii 1 la baschet masculin

Sâmbătă, de la ora 12.00, echipa de baschet CSM Mediaș a jucat în ultima etapă a fazei semifinale a Ligii, pe teren propriu cu Cuza Sport Brăila. Chiar dacă și-au asigurat calificarea la turneul final, echipa Cuza Sport Brăila a venit la Mediaș cu gândul la a 10-a victorie în această fază a competiției, victorie pe care a reușit-o, învingând echipa medieșeană cu scorul de 67-105. În urma acestor rezultate calificate la turneul final sunt: Cuza Sport Brăila, Știința București, CN Aurel Vlaicu București și ABC Athletic Constanța. Echipa din Constanța a terminat la egalitate de puncte cu CSM Ploiești și CSO Voluntari, dar în clasamentul în trei au fost pe primul loc, având victorii în toate cele patru meciuri directe cu celelalte două adversare. CSM Mediaș a terminat Liga 1 de baschet masculin pe ultimul loc, fără nici o victorie! În celelalte meciuri din ultima etapă a fazei semifinale s-au înregistrat rezultatele:
8. CSM Mediaș – 0/14 14 puncte

BASCHET: CSM Mediaș cheamă suporterii la ultimul meci a fazei semifinale din Liga l

Echipa masculină de baschet CSM Mediaș va juca, sâmbătă, de la ora 12:00, la Sala Sporturilor din Mediaș, împotriva CS Cuza Sport Brăila, în ultima etapă a fazei semifinale din Liga l la baschet masculuin. Trei formații și-au câștigat deja dreptul de a evolua la turneul final: Știința București, CS Cuza Sport Brăila și CN „Aurel Vlaicu” București. Pentru al patrulea loc, va fi nevoie de „photo-finish”, deoarece trei echipe sunt la egalitate de puncte și oricare dintre ele se poate califica. Astfel, BC Athletic este obligată să învingă pe Știința pentru a fi 100% sigură de calificare. În caz contrar, stau la pândă, gata să profite, CSO Voluntari și CSM Ploiești. La fel ca și în precedentele meciuri, intrarea suporterilor va fi liberă.

8. CSM Mediaș (13 p)

Week-end plin de baschet masculin U18 – faza de recalificare A – Grupa D-B – Turneu 3 la Mediaș

În acest weekend, Mediașul este gazda celui de-al treilea turneu din grupa D a fazei de recalificare A. Timp de două zile se vor disputa meciuri între echipele grupei D. Echipa medieșeană, CSS Mediaș, face parte din grupa D-B alături de LPS CSS Satu Mare, CSS Tulcea, CS Cuza Sport Brăila, CSS Unirea Iași și CSS Craiova.

Grupa D-B:
1. CSS Mediaș
2. LPS CSS Satu Mare (echipa nu se va prezenta)
3. CSS Craiova
4. CSS Unirea Iași
5. CSS Tulcea
6. CS Cuza Sport Brăila (echipa nu se va prezenta)
Vă așteptăm în număr cât mai mare să ne susțineți! Intrarea este liberă la toate meciurile! Programul meciurilor echipei noastre este:

Sâmbătă 21.04.2018
Ora 10:00 : CSS Mediaș – CSS Unirea Iași
Ora 17:00 : CSS Mediaș – CSS Craiova

Duminică 22.04.2018
Ora 10:00 : CSS Mediaș – CSS Tulcea

BASCHET: CSM Mediaș pierde acasă cu scorul de 86-65 meciul cu BC Athletic Constanța

Echipa de baschet CSM Mediaș, a pierdut vineri, pe teren propriu, întâlnirea cu Baschet Club Athletic Constanța, scor 86-65, la pauză 39-37, într-un meci contând din etapa a 11-a a campionatului național de baschet masculin, liga 1 faza semifinală. În acest moment, CSM Mediaș ocupă ultimul loc în clasament cu 11 puncte din 11 meciuri jucate, din păcate fără nici o victorie. În etapa viitoare, CSM Mediaș va susține un meci în deplasare contând pentru etapa a 12-a împotriva echipei CN Aurel Vlaicu București. Mai multe fotografii de la acest meci găsiți AICI și AICI

6. CSM Mediaș

VIDEO BASCHET: CSM Sighet – CSM Mediaș scor final 76-71 din etapa a X-a a Ligii 1

Echipa de baschet masculin a Clubului Sportiv Municipal din Mediaș, a disputat sâmbătă, în deplasare, meciul din etapa a X-a din Liga 1 masculin, ediția 2017/18 – Faza semifinală, împotriva echipei gazdă CSM Sighet. După un meci dificil, CSM Sighet a reușit să învingă cu scorul de 76-71 echipa din Mediaș, reușind astfel o victorie foarte mult dorită. Faptul că avem o echipă care a ajuns la nivelul de semifinale în liga I încă din primul an de la înființare, este o adevărată performantă pentru echipa locală de baschet și un motiv de adevărată mândrie pentru comunitatea locală. Felicitări băieți! Meciul pe reprize îl puteți vedea mai jos.

BASCHET: CSM Mediaș primește vizita celor de la CSM Ploiești, în Liga 1, faza semifinală, etapa a IX-a

Astăzi, la Mediaș, echipa de baschet masculin CSM Mediaș, vor înfrunta pe teren propriu echipa CSM Ploiești, în Sala Sporturilor cu începere de la ora 17:00, meci contând din etapa 9 a Ligii 1 la baschet masculin – ediția 2017/18. Din păcate, echipa medieșeană este singura formație fără victorie din „semifinale”. CSM Ploiești au parte, în acest weekend, de o misiune relativ ușoară, pe terenul unei echipe care, deși aflată într-o ușoară creștere comparativ cu primele etape, continuă „pe zero” în dreptul victoriilor obținute în 2018. În meciul tur, ploieștenii s-au impus cu scorul de 94-66.

Liga 1, faza semifinală, etapa a IX-a:

ABC Athletic Constanța – CSM Sighetu Marmației  82-57
CSO Voluntari – Știința București  86-66
CSM Mediaș – CSM Ploiești
CS Cuza Sport Brăila – CN „Aurel Vlaicu” București (luni, ora 14:00)

BASCHET: Deplasare dificilă pentru CSM Mediaș, la București

Echipa masculină de baschet CSM Mediaș va da piept cu formația gazdă, Știința București, astăzi, 17.03.2018, cu începere de la ora 14:30, La Arena de Baschet din București, în prima etapă a returului turneului semifinal din Liga l. În tur, la Mediaș, bucureștenii s-au impus cu scorul de 92-50, la capătul unei partide extrem de disputate. La turneul final de promovare în Liga Natională se vor califica primele patru echipe clasate la finele turneului semifinal.
Etapa 8:
CN Aurel Vlaicu București vs CSM Sighetu Marmației – miercuri (12.04)

BASCHET: CSM Mediaș a fost învinsă de Cuza Sport Brăila cu scorul de 87-62

Echipa de baschet CSM Mediaș, a fost învinsă duminică dimineață în deplasare de Cuza Sport Brăila din faza semifinală a Ligii 1 la baschet masculin, cu scorul de 87-62 (23-24, 16-12, 28-14, 15-17). Meciul a contat pentru etapa a VII-a din faza semifinală, ultima a turului. Baschetbaliștii de la Brăila au început bine meciul, chiar dacă primul coș a fost marcat de oaspeți, și s-au distanțat la 9-2. Brăila a revenit și pe finalul primelor 10 minute conduceau cu 23-21, dar în ultima secundă Szekely a marcat de la trei puncte și Mediașul a încheiat în avantaj primul sfert. În sfertul al doilea Cuza Sport a avut un final de sfert foarte bun și a marcat 8 puncte, intrând la vestiare în avantaj, scor 39-36. La finalul sfertului 3 Cuza Sport avea un avans de 17 puncte. În debutul ultimului sfert Cuza Sport și-a mărit avantajul la 23 de puncte, scor 73-50, medieșenii marcând primele puncte din sfertul 4 după mai mult de două minute și jumătate de joc. Pentru CSM Mediaș au marcat: Sergiu Pop -19 puncte, Vlad Szekely -18 (4×3), Vlad Tincu – 13 (1×3), Dominic Csender – 7 (1×3), Paul Adam – 6, Vlad Colceriu – 2, Nicolas Barbu – 2.

Meci de baschet la Brăila. ACS Cuza Sport Brăila – CSM Mediaș în campionatul Ligii 1 de baschet masculin

În condiţiile în care etapa a 23-a a Ligii a II-a şi prima rundă a retrurului Ligii a III-a au fost amânate din cauza vremii potrivnice competiţiilor în aer liber, atenţia iubitorilor de sport din Brăila se va îndrepta către echipa de baschet Cuza Sport. Astăzi, 4 martie, de la ora 11:00, în Sala Polivalentă din Brăila, se va da startul partidei de baschet masculin dintre Cuza Sport, locul al cincilea, şi Municipal Mediaş, formaţie aflată pe ultimul loc, la turneul semifinal al Ligii I. Formaţia brăileană pregătită de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici trebuia să mai dispute în această săptămână şi restanţa cu CSO Voluntari însă, miercuri, brăilenii nu au putut face deplasarea la Bucureşti din cauza vremii capricioase. Cuza Sport pleacă cu prima şansă la victorie în partida de duminică. Intrarea spectatorilor la acest meci este liberă.
Club Sportiv Cuza Sport Brăila este un club de baschet din orașul Brăila ce a luat ființă la finele lui 2007. În sezonul 2016-2017 echipa a terminat prima parte a sezonului regulat din Liga 1 de baschet masculin pe prima poziție în grupa 3 cu un bilanț total de 11 victorii și doar o înfrângere reușind astfel calificarea în grupa semifinală. În grupa semifinală a terminat pe locul secund cu 11 victorii plus 3 înfrângeri reușind calificarea la turneul de promovare, turneu însă la care a terminat pe ultimul loc cu 1 victorie și 2 înfrângeri. În sezonul 2017-2018 abordează campionatul cu doi jucători precum și foști jucători în liga națională precum Dragoș Andrieș (Timba Timișoara), Adrian Movileanu (CSU Ploiești) și Andrei Damian (SCM U Craiova).