CS Municipal Mediaş a câştigat meciul de debut jucat, vineri, în ediţia 2019-2020 a Ligii Naţionale de baschet masculin. CS Municipal Mediaş a învins-o pe teren propriu pe CSM 2007 Focşani, cu 96-81 (17-21, 22-19, 29-21, 28-20). Focșănenii au început mai bine, câștigând primul sfert cu 21-17. Echilibrul s-a menținut în sfertul 2, oaspeții conducând cu 40-39 la jumătatea partidei. Cătălin Petrișor a marcat 16 puncte în prima repriză a acestei partide. Lucrurile s-au schimbat în partea a 2-a, atunci când Mediaș a marcat cu generozitate pe tot parcursul ultimelor 20 minute de joc efectiv. Gazdele au trecut în avantaj, scor 68-61, cu zece minute înainte de final. Ultimul act a fost dominat de gazde, ecartul crescând substanțial. Titus Nicoară a totalizat 26 puncte, 10 recuperări, Stefan Nikolic a adăugat 16 puncte, 5 pase decisive, iar Andrei Iliescu și Nikola Siladji au terminat cu câte 13 puncte pentru învingători.
„Ne așteptam la un meci dificil, știam de calitatea individuală a celor de la Focșani. Știam că în partea a doua o să cadă un pic fizic pentru că nu o să reziste la intensitatea pe care încercăm să o punem timp de 40 de minute. Astăzi am făcut mai multe greșeli decât ne așteptam, au avut niște procentaje bune în prima parte, după aceea am intrat ușor în joc și ne-am realizat și planul pe care l-am pregătit.”, a declarat tehnicianul Mihai Popa.