Vineri a fost programat meciul celei de-a doua runde din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de baschet masculin. Echipa medieșeană CSM Mediaș a întâlnit pe teren propriu echipa CSM Phoenix CSU Galați. Primul sfert a fost echilibrat și s-a terminat la egalitate după ce avantajul pe tabelă a alternat. Gălățenii nu s-au clătinat deși gazdele au pornit cu un ecart de 5-0 au preluat inițiativa și au intrat la vestiare cu plus 13 puncte avans. Medieșenii nu au renunțat și au dominat sfertul trei reușind să se apropie la 60-63. Echipa gălățeană a avut o atitudine pozitivă, a rezistat presiunii, nu a cedat inițiativa și a reușit să obțină prima victorie din faza a doua a Ligii. Rezultat final: CSM Mediaș – CSM Phoenix CSU Galați 74-86 (22-22, 14-27, 24-14, 14-23). Etapa viitoare, CSM Mediaș va juca cu Steaua București. Mai multe fotografii găsiți AICI.

CSM Mediaș – CSM Phoenix CSU Galați 74-86
(22-22, 14-27, 24-14, 14-23)
Data: 2019-01-25
Ora: 18:00
Sala: Sporturilor Mediaș