Echipa CSO Voluntari încheie “en fanfare” ultima etapă din Liga Națională de Baschet masculin – Grupa B, oferind publicului ilfovean o victorie categorică împotriva celor de la CSM Mediaș. După un prim sfert echilibrat, echipa medieșeană a ridicat nivelul de joc, conducând la pauză cu 35 la 33. Pauza mare imprimă însă prin vocea antrenorului Eugen Ilie, plusul de luciditate de care era nevoie, din vestiare ieșind o cu totul altă echipă. Ultimele două sferturi reprezintă descătușarea, ambiția și determinarea recitate în teren de echipa ilfoveană, scorul final consemnând o diferență de peste 20 de puncte în favoarea lor. De la CSM Mediaș s-au remarcat Milan Vulik cu 17 puncte (3X3), 4 recuperări și 3 pase decisive, Kareem Storey cu 17 puncte, o recuperare și 2 pase decisive și Stefan Sajin cu 14 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Încheiem astfel pe locul 2 clasamentul grupei B și ne pregătim deja de prima confruntare din cadrul Grupei A a Ligii Naționale de Baschet. Primul meci se va disputa sâmbăta viitoare, 19.01.2018 de la ora 18:00, în Sala “Gabriela Szabo” din Voluntari împotriva adversarilor de ieri, echipa CSO Voluntari.

CSO Voluntari-CS Municipal Mediaș 90-69
16-15 17-20 31-14 26-20
Data: 12 Ianuarie 2019