CSM Galați a învins pe terenul lui CSM Mediaș în cadrul etapei a 5-a din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2019/20. Formația de la malul Dunării a câștigat cu scorul de 74-67. Meciul disputat în Sala Sporturilor din Mediaș a fost extrem de disputat și tensionat. Oaspeții au pus primele 6 puncte și după 3 minute conduceau cu 10-4. Siladi Și Gibson au readus gazdele în joc (10-12) și elevii lui Mihai Popa aveau să egaleze la 17 după reușita aceluiași Siladi. După primele 10 minute, oaspeții conduceau la un punct (20-21). Titus Nicoară a adus CSM Mediaș în avantaj la începutul sfertului secund (26-25), dar Porter Bunton și George Vlad au răspuns cu câte un coș de 3 de fiecare (26-31), iar după un alt coș de 3 al lui Bogdanovic, gălățenii s-au dus la 9 puncte (29-38). Stefan Nikolic și Andrei Iliescu au reușit însă să readucă Mediașul în joc, iar la pauză diferența era de 5 puncte pentru gălățeni, scor 40-45. Mediașul avea să revină în sfertul 3. Kevin Calotă egala la 47 iar după coșul de 3 al lui Gibson, gazdele aveau un avantaj de 5 puncte (52-47). Cu doar 19 puncte înscrise în sfertul 3, câștigat cu 13-6 de gazde, cele două echipe intrau în ultimul sfert la o diferență de două puncte, scor 53-51 în favoarea Mediașului. Porter Bunton și Bogdanovic aveau să aducă Galațiul în avantaj, după ce Mediașul nu a marcat timp de 3 minute (53-56). Stefan Nikolic avea însă să egaleze cu un coș de 3 puncte, 58-58. Tot Siladi a dus Mediașul în avantaj cu un dunk, dar a răspuns Krivokapic cu 4 puncte consecutive (60-63). Același Krivokapic a dus oaspeții la 5 puncte cu două minute rămase de jucat (61-66), pentru ca apoi elevii lui Eugen Ilie să gestioneze foarte bine finalul de meci și să câștige, cu 74-67. Stefan Nikolic a reușit 16 puncte, 6 pase decisive, iar Octavian Popa Calotă a adăugat 13 puncte, 4 pase decisive pentru CSM Mediaș. Echipa gălățeană a obținut prima victorie din acest sezon cu CSM Mediaș, 74-67. CSM Galați are 2-3 la general, iar CSM Mediaș are 1-4. Cele două formații se situează pe locurile 4 și 5 ale Grupei Galbene la jumătate.